Skip to main content


Soláry a spotřebiče:

Jednak by bylo fajn, kdyby zařízení měly přímé vstupy DC 12V/24V, protože konverzí se ztácí energie (měnič s 99% účinností je drahý, běžně je účinnost do 90%).

Jednak by bylo fajn, kdyby měly oddělené silové napájení. Například pračka by mohla celá běžet ze soláru (na příkon motoru ~800 W pár panelů stačí), ovšem topné těleso 2000W soláry už neutáhnou.

(teda vůbec je píčovina v létě ohřívat studenou vodu elektrikou - nutno podotknout, že Tatramatky za socíku měly aspoň zvláštní vstup na teplou vodu)

A ještě jeden nápad: mám bojler, který má těleso 2000W. Tudíž soláry ho neutáhnou. Ale to těleso by klidně mohlo mít příkon jen 500W a běžet delší dobu. Pak by to šlo a v létě by bylo kam s přebytky. Ostatně, ta pračka by taky mohla topit i prát delší dobu.

Čili když se mluví o chytrých spotřebičích, nemusí to být žádná zvláštní chytrost. Stačilo by vyvést pár konketorů a upravit výkony.

(Samozřejmě uvažuju běžnou ostrovní elektrárnu, kterých je ale asi většina.)
in reply to Jan Molič

#Soláry mě poměrně nedlouho zpět celkem zaujaly, tak jsem se zajímal, jak to s nima vlastně je, tak přispěju trochu k diskuzi.

Z toho, co jsem vyčetl, tak to tak v ostrovních variantách pouští přebytky do topné vody anebo jiných topných členů, ale musí to bejt jen "hloupá" topná spirála, pak to celkem funguje i s nižším příkonem.

S přímým vstupem 12V bych celkem souhlasil. Případně by byla varianta nechat zařízení si s tím poradit, jako to umí se 110/220V dnes.

Snad jen jediná věc, která mi přijde totálně ujetá, je to, proč se omezovat ostrovním režimem. Myslím, že by bylo lepší zpřístupnit to masám a prostě to dělat stylem "zapojím střídač do zásuvky a co přeteče, s tím si poradí elektroměr". Prostě nevidím smysl, proč by se měly omezovat výkony elektrárny (GridFree) či ukládat do baterek (ostrov), když tady je síť co běží na fosil a určitě by to zvládla zpracovat. Úplně to zabíjí celou tu "zelenost".

Samozřejmě je moje uvažování zkreslený tím, že jsem bytovkář - dostal bych se na max 3kWp, což je na 16A jistič celkem v pohodě. Baráčkář je schopnej se s výkonem dostat řádově někam jinam, to už bych do zásuvky nezapojoval 😁
in reply to Schmaker

tak určitě souhlas, pokud by bylo možno přebytky sdílet do sítě, bylo by to super. Vůbec nejlepší by bylo, kdyby člověk ani neměl baterie, ale jen panely a přebytky si snižoval účet za elektriku od distributora. (Ty baterie jsou pěkně drahé a vydrží nějakých 400 cyklů - nic moc.) Nevím ale o žádném tarifu pro domácnosti, který by dokázal zhodnotit přebytky tak, aby se to vyplatilo. Mám dojem, že pro malé elektrárny distributoři nabízejí leda možnost, že do sítě přebytky pustí zadarmo.

Spíš jsem to myslel vzhledem k této aktuální "podpoře" zelené energie a taky s ohledem na malé výkony (~1 kW) a konečně s ohledem na cenu on-grid a hybridních měničů.
in reply to Jan Molič

Jo, souhlas, jen mi prostě prostě náš českej přístup přijde jako škrábání levou rukou za pravým uchem.

Keep it simple stupid. Za 30 litrů jsem schopnej postavit elektrárnu i s měničem s výkonem nula prd. Jenže když to udělá tisíc lidí, najednou tu máme docela slušnej zelenej výkon ve chvíli, kdy nejvíc jedou a spotřebovávaj fabriky.

Jenže namísto toho u nás (nevim jak za hranicema) vymýšlíme, aby nám náhodou nepřetekla půlvlna a distributor to nezměřil, protože pak hrozí pokuta 😁

Jinak ještě k těm baterkám. Používá se obvykle LiFePo, který se používá třeba v hybridních autech - v praxi třeba u nás (jsem zaměstnanec Mitsubishi Motors) má po osmi letech provozu kapacitu 70+% .. přesto si myslím, že ukládání do baterek úplně zabíjí celej smysl mikroelektráren