Skip to main content


Výpadek elektřiny s fotovoltaikou

Domácí fotovoltaický systém v bateriovým úložištěm má kromě samotné výroby elektřiny výhodu také v tom, že v případě výpadku elektřiny dokáže sloužit jako záložní zdroj. Trvalo to rok a půl, ale konečně jsme si to mohli v praxi vyzkoušet.

#elektřina #fotovoltaika #UPS

https://blog.eischmann.cz/2024/02/29/vypadek-elektriny-s-fotovoltaikou/

in reply to Sesivany's blog

@Sesivany's blog
2 věci:
- docela by mě zajímalo, jestli by se v zimě nerentovalo mít panely s nejakým výhřevem, aby se na nich neudržel sníh
- mít další UPS u počítače, když samotnej barák může posloužit jako jedna velká UPSka je divný. Imho by to mělo bejt nějak řešitelný přímo v rámci střídače
in reply to Schmaker

Nemyslím si, že by se to ohřívání panelů u nás vyplatilo. Kvůli sněhu přijdu maximálně o desítky kWh ročně a to člověk protopí hned.
Jinak budu řešit s dodavatelem FVE, jestli se dají parametry střídače upravit, aby ten výpadek při přepínání režimů byl minimální. Teď vůbec netuším, jestli to je možné.
in reply to Jiří Eischmann :fedora:

Tak desítky kWh by opravdu těžko vyvážily už jen to, že by panely byly dražší..
in reply to Jiří Eischmann :fedora:

Možné to je, ale pro někoho to může mít háček. Když je měnič nastaven v módu aktivní zálohy, tak potřebuje být v synchonizaci se sítí aby byl schopen přepnout okamžitě. Kvuli tomu bere ze sítě cca 5% elektřiny i když svítí slunce. 🙁 Nebo se člověk spokojí s pomalým přepnutím (cca 0.5 sec) a nemusí si měnič nic průběžně synchronizovat a dososávat. Pokud má člověk notebook, tak je to jedno. Pokud stolní počítač, tak to jedno není.
in reply to Miroslav Suchý

Aha, to jsem nevěděl. No, za těch 5 % to nestojí. To se víc vyplatí mít tu UPS u počítače. Nakonec stačí nějaká levná. Na UPS je nejdražší ta baterie, která v tomto případě potřebuje jen minimální kapacitu.
in reply to Sesivany's blog

Já jsem to studoval v datasheetech a ty střídače mají delší časy spínání než UPS. Záleží na zařízení, co zvládnou. Když jsem testoval s naším Sofarem, tak HPE microserver zvládnul přepnutí bez výpadku, desktop a hodiny na mikrovlnce to nedaly 😀
in reply to Jan Korbel 🇨🇿 🏴‍☠️

Btw máme na backupu celý původní rozvaděč, tzn. i kotel, bojler atd. Předpokládám, že to časem pořeší automatizace.