Skip to main content


Ve včerejší e15 je článek o možném zrušení windfall tax. A úžasná je myšlenka proč nerušit tuto daň: "Podle lidovců a pirátů je z cen elektřiny patrné, že její výrobci mají stále nadměrné zisky, které jim nepřihrává podnikatelské úsilí, ale vnější vlivy."
1) Kdy se objevil trh v energetice v rámci EU.
2) Asi by měli obě strany hodně zpytovat svědomí za podporu Green Dealu. Který má za cíl, drahou energii.
Unknown parent

zdislav
@Keev Když vemu v potaz emisní povolenky, zavírání elektráren (uhelné, jaderné), zvyšování spotřeby elektřiny (elektro auta, tepelná čerpadla), stavba solárních a větrných elektráren (nestabilní zdroje). Prostě méně elektřiny pro vyšší spotřebu. Což mi vychází jako základ pro super drahou energii.
in reply to zdislav

Nedalo mi to, tak jsem začal hledat, jak si vlastně jednotlivý zdroje stojí a tyhle grafy mi přišly zajímavý. Zdroj: https://encyclopedia.pub/entry/29084

Neměl jsem samozřejmě úplně ani čas, ani chuť kontrolovat jednotlivý zdroje, ale všechny jsou odkazovaný, tak si každej může udělat obrázek sám. Podle všeho ten #GreenDeal tak špatnej nebude 😀

in reply to Schmaker

@schmaker Údaje z Německa jsou rok 2018. Nyní, jak sledují zprávy, tak Němci už silně přehodnocují svůj přístup. Začínají tvrdit že se unáhlili. USA jsou trochu něco jiného velká prázdná země kde můžou stavět fotovoltaické a větrné elektrárny. Ale i tam se už objevují hlasy že to takto nebude fungovat. Politici (i ti co to dříve podporovali) vidí například nebezpečný příklad Ultrechtu.

https://www.epochtimes.cz/2024/02/15/elektrina-na-pridel-v-utrechtu-slouzi-jako-varovani-pred-neuvazenym-zavadenim-zelene-politiky/?fbclid=IwAR3SK8L5o7qDzlXQelSXGPmSMQ4MEDlANWbWpuPUMUH9nHXGVzgc5euCdNE

in reply to zdislav

@zdislav
Řeším čistě náklady na MWh, protože post byl o nich. To, že místama může bejt potíž v kapacitě sítě, protože ani Řím nepostavili za den, je jiná problematika.

Docela by mě v tomhle směru zajímalo porovnání nákladů na zvýšení kapacity s tím, kolik stojí rafinování a rozvoz PHM, protože dle všeho je největší výzvou elektromobilita (teda, vlastně spíš pouze elektroauta, ostatní vozítka tu síť asi nevytrhnou).

in reply to Schmaker

@schmaker U elektroaut budou ohromné náklady na výstavbu infrastruktury, protože nabíječky potřebuji jiné proudy a hlavně budou ohromné odběry ve skoro stejných časech (příjezd lidí domu). U větrných a fotovoltaických elektráren je ohromná spotřeba materiálu a také energie na výrobu. Když by se spočítali náklady na normální a větrné a fotovoltaické na množství vyrobené energie a životnost, to by mohlo být velmi zajímavé.
in reply to zdislav

@zdislav ve stejné logice: u uhelných elektráren (které z pochopitelných důvodů platí povolenky) je ohromná spotřeba materiálu při provozu 😀

Jádro je skoro v cajku, jen jsme nějak zapomněli, že radioaktivní odpad je furt odpad (a vlastně celkem nebezpečnej)

Já lepší cestu než masivní nadvýrobu z #OZE a ukládání do vodíku zatim nevidim, ale vývoj jde rychle

in reply to Schmaker

@schmaker Já myslím, že se ještě velmi dlouho neobejdeme bez jádra a možná i bez uhlí. Ale uvidíme.
in reply to zdislav

@Keev Asi se ti někdo snaží vysvětlit, že bys měl spotřebovává méně a ne více...