Skip to main content


Co potřebujete vidět na mapě když plánujete výlet/vandr/výběh/tůru?

Na den nebo víc dní
Po Čechách nebo v zahraničí

Co se vám osvědčilo a co vám chybělo?

Hrňte to na mě, typy, nápady, názory, kontroverzi.

#fedivandr #zasdilenilasku

reshared this

in reply to Jachym Cepicky

Výlet - parkoviště, přístupová cesta, další zajímavé cíle v okolí, restaurace

Tůra - turistické trasy, lesní cesty, vrstevnice, zajímavosti cestou a poblíž cesty (přírodní památky, vyhlídky… ), případně možnost občerstvení.

Hodně zajímavých míst poblíž trasy objevujeme i díky geocachingu. To se hodí mít v mapě pěšiny a lesní cesty mimo turistické trasy.

in reply to Marián Kyral

@mkyral V podstatě to samé, ale s podrobnostmi - u restaurací např. otevírací doba a možnost platby kartou,
U túry kvůli manželce potřebuji výškový profil trasy a možnost ho nenápadně editovat 😁
in reply to Jan Petrus

@jan_petrus

Výškový profil se manželkám zásadně neukazuje a používá se obligátní "je to trochu zvlněné, nic hrozného"... a během cesty pak "na té mapě to tak hrozně nevypadalo, asi vynechali nějaké vrstevnice" a samozřejmě "za touhle zatáčkou už je určitě hřeben" 🤭🤭

@mkyral @jachym

in reply to Jachym Cepicky

Ještě mě napadlo, že skvělé by bylo vidět třeba průměrné obsazení "atrakce" na výletě podle denní / roční doby, něco jako má Google, ale to zase naráží na moji nechuť ke šmírování, takže je to vlastně dost pokrytecké.
in reply to Jachym Cepicky

Vlaky, kde a jak často jezdí, co je lokálka a co je hlavní vlaková trasa. Pak cyklostezky nebo pěší značky. Pak občerstvení. Taky potřebuju vidět kde je co prudké. Jinak nevím, mám pocit, že se to nedá všechno napsat.

Ale laťka není vysoko. Na nejmenovaných turistických mapách vidím ve Středohoří především dálnici a pak mi tam plave špendlík na půjčovnu dodávek a masáže a Bauhaus. Tak to opravdu nepotřebuju.

in reply to Jachym Cepicky

Už několik let mám ve svém nekonečném seznamu startupideas tohle - byť je to asi související jen částečně…

„Mapy, které mají jako primární způsob dopravy MHD, kolo, pěší cesty. Mista s velkým provozem aut jsou umenšena a zobrazena jako něco jako brownfieldy. Železnice jde vidět, rozlišeny jsou lokální tratě a hlavní tratě.“

in reply to Honza Javorek

Taky by se hodilo kliknout na město a vidět, kam z něj jezdí přímé spoje a jak dlouho to trvá. Mnoho dovolených a výletů jsem naplánoval na bahn.guru/, bohužel to skončilo 😭 Nevím, jestli je někde aspoň screenshot jak to vypadalo. Ale totéž bych potřeboval i na letiště.

S malým děckem nebo několika koly dobrovolně omezím destinace podle toho, kam se dá dostat přímo.

in reply to Honza Javorek

@honzajavorek Noo, to by se muselo promyslet. Silnice první třídy není bariera, jenom tam nechceš jít 2 kilometry. Přechody to zlepší.

Ale znamenám si

Auto nemá spousta lidí. Nebo má a nechce tahat

in reply to Jachym Cepicky

Jo. Jako všechno v mapách, je to samozřejmě složitější. Ale asi chápeš, co jsem myslel, a to je hlavní 😀
in reply to Honza Javorek

@honzajavorek na Islandu jsem měl parádní místní cyklomapu, kde byly silnice označený podle charakteru (směrové dělení, šířka krajnice, etc.) a intenzity dopravy.

To mi přišlo úplně super.

in reply to hny

@hny @honzajavorek Cyclers taky umí zobrazit intenzitu provozu a takovým místům se vyhnout. Myslím, že ta data mají od Mapboxu globálně, ale to je přece jenom konkurence Maptileru, tak tudy cesta asi úplně nepovede. 🙂
in reply to Honza Javorek

@honzajavorek kdybys tohle někdy dělal, tak ti rád pomůžu.

Já mám na svém seznamu relativně inverzní nápad. Potřebuju navigaci do auta, co neoptimalizuje čas, ale pohyb po co největších silnicích, tj. penalizuje jízdu po okreskách a v rezidenčních oblastech.

Ale rád bych pomohl i s tím tvým nápadem 😀

in reply to Radek Holý

@radekholy24 Já do map strašně rád koukám, takže jsem se ve svém životě otřel i o nějaké GISové znalosti. Ale tyhle znalosti jsou asi jako znalosti, které mám o středověkých bitvách díky Wikipedii. Jsou sice milé, ale na bojišti bych skonal do dvou sekund.

Paralelní život nemám, takže jedině to navibekódit, nebo zbohatnout na junior.guru a pak si koupit Jáchyma, aby to udělal za mně. Do té doby přežívat se špatnými mapami. Jiný plán nemám.

in reply to Honza Javorek

@honzajavorek Mapa, kde místo silnic dle třídy bude veřejná doprava dle intervalu, se mi jako nápad hrozně líbí.
in reply to Jachym Cepicky

Jezdím na kole, tak jsou mé potřeby mírně jiné než u pěších túr. Občerstvení na trase (ideálně s otevírací dobou a odkazem na FB, protože často se třeba jen tam člověk dozví, že je mimořádně zavřeno). Převýšení. Vyhlídky. Přírodní zdroje aspoň trochu pitné vody. Uzavírky a objížďky (u Zlína občas narazím kvůli stavbě D49 a D55, trasa Beroun-Praha taky byla dlouho blbá / oficiálně zavřená, člověk si buď hodně zajel, nebo jel do zákazu). Pro případ nouze se hodí vidět, kudy kdy jezdí vlak.
in reply to Marek Demčák

@marekzprahy Cyklistiku budu řešit taky. Tohle zní jako silnička? Gravel, cross, horský budpu podobný,. ale důraz bude asi na kvalitu povrchu

klidně to rozveďte, pokud Vás ještě neví napadne

dík

in reply to Jachym Cepicky

já jezdím kvůli pohodlí a výhledu na crossu, byť s ohledem na věk na to ježdění spíš už jenom vzpomínám 🙂 Kdysi jsem zvažoval, že nějakou aplikaci sám naprogramuju, ale mapy.cz už v té doby byly tak dobré, že jsem od toho upustil. Zbyly mi ale výsledky průzkumu na to téma, třeba k něčemu i po letech budou, třeba ne: vyplnto.cz/realizovane-pruzkum…
Tato položka byla upravena (20 hours ago)
in reply to Jachym Cepicky

Cyklista, eKoloběžkář: Veřejný ohniště, posezení, nabíječky, veřejný servisní místa, studánky a pítka, místa vhodná ke koupání, místa vhodná k nocování, ...
in reply to Schmaker

@schmaker Místa je koupání! Jak jsem mohl zapomenout!

Ty další věci taky dobrý, dík

in reply to Jachym Cepicky

Já hodně používám funkci Mapy.com která říká "tipy na výlet"

Takový to "Chci se podívat na Kokořín a zajímalo by mě, co ještě v blízkém okolí stojí za shlédnutí"

Úplně nejideálnější věc by byla "Tady máš cca 3-4 kilometrů procházky Kokořín a okolí, po cestě jsou tyhle zajímavý vyhlídky a tyhle hospody, kde jim nevadí obsloužit děti a psa"

Za "Kokořín" dosaď jakékoliv místo či oblast

in reply to Pavel

@pavel Mě naopak baví hledat místa, která málokdo zná. Používám mapy.cz a snažím se přečíst terén, charakter krajiny a samostatně si dohledávám historii. Každé místo má příběh.
in reply to Petr Skála

@Petr90 @pavel na procházky máme v Estonsku web a aplikaci (včetně tzv terviserada - zdravotní procházka, trail) ale ty hospody aby člověk pohledal. Ty tady prostě v podstatě neexistují, ale zase na každém rohu člověk najde veřejně ohniště s grilem a dřevem, jenže studna s pivem u nej není
in reply to Pavel

@pavel No ale když potom jdeš, co bys v tý mapě rád viděl? Jak bys tu mapu rád používal?
in reply to Jachym Cepicky

V mém případě:

Mapy by si mohly pamatovat, že jsem si na nich dopředu "nějak" navolil, že chci "scénickou procházku okolo Kokořína s obědem v restauraci"

A v momentě, kdy ji na trase otevřu, tak bych chtěl mít informaci typu "ještě 500 metrů po červené, pak zahneš doprava na žlutou a pak po jednom kilometru bude hospoda"

in reply to Jachym Cepicky

kromě už zmíněného zdroje vody a přístřešky oboje s aktuálníma fotkama (dá se tam schovat před děštěm/přespat nebo je to stůl s pseudostříškou, je ve studánce voda i v srpnu?)
in reply to loar

@loar Tohle jsem dřív hledal na boudy.info, ale nevím, jestli ještě fungujou a jak moc mají aktuální data. Je to super projekt, zasloužil by si promo a větší crowdsourcingovou komunitu.
@loar

loar reshared this.

in reply to Tomáš Znamenáček

Import estudanek se pred par lety resil, resila se tam spousta nepresnosti (polohy i o desitky metru mimo), ale jestli se vlastne nakonec import udelal, nevim. Urcite to pujde dohledat na mailing listu.
in reply to Jachym Cepicky

jsem celkem nenáročný. Potřebuji něco, co jasně ukáže profil krajiny, tedy s vrstevnicemi a pěkným stínováním. V tomto mi nejvíc vyhovují Freemap.sk. Ty mají ale zase problém se zvýrazněním toho podstatného. Byli jsme teď na Helfštýně a název hradu se úplně ztratil pod piktogramy jednotlivých objektů.
Jinak samozřejmě turistické trasy a cyklostezky jsou pro mě důležité. Hodí se i tipy na posezení. Je škoda, že neexistuje nějaká otevřená služba pro recenze podniků. Locus Map si nedávno rozjeli vlastní, ale jedou si na vlastním písečku. To musí používat všechny OSM mapy, aby se to aspoň přiblížilo kritické mase uživatelů a bylo to užitečné.

Třeba máti si předplatila Cyclers na plánování cyklovýletů, ale říká, že v té mapě se prostě nevyzná. Je to ploché, nemá to moc kontrast, komunikace se špatně čtou. Ale těm to myslím neděláte vy, ale Mapbox.

Tato položka byla upravena (19 hours ago)
in reply to Jiří Eischmann

@sesivany Dobrej insight, díky.

Joo kartografie, to je věda, musí se to udělat pořádně 🗺️

in reply to Jachym Cepicky

Osobně bych opravdu využil něco co, by vypadalo třeba takto: procházka, 5 km, nenáročná, start i konec na stejném místě (kde je buď možnost zaparkovat nebo autobusová/vlaková zastávka) a lokaci ( město, kraj, oblast) a ještě třeba volba krajiny (příroda, město)
Tato položka byla upravena (18 hours ago)
in reply to Chick Enheart

@chick_enheart To je maličko něco jiného než co řeším: aplikace na plánování.

Já spíš jak má vypadat mapa a co v ní člověk během aktivity hledá a chce najít

Ale v pohodě, klid ě to rozviňte, poslouchám a přemýšlím. A děkuju

in reply to Chick Enheart

@chick_enheart Přesně tohle bych potřeboval taky 😀 Aplikaci, co mi z domova nebo v zadané oblasti naplánuje trasu požadované délky (aspoň). Mapy.cz se sice snažily, ale neumí generovat trasu mimo pokryté cesty a navíc mám pocit, že ani nic negenerují, jen zobrazují pořád stejné, přegenerované trasy. A maximum je 50 km.

Kdyby to umělo třeba "chci max převýšení xy", "kolem 12 chci do restaurace na oběd" a "večer se chci utábořit někde u vody", bylo by to skvělý 😀

in reply to Jachym Cepicky

@Jachym Cepicky Hm, ze by casem turisticke trasy v OpenMapTiles? ;) Zacal jsem si s tim hrat, ale jeste je to beh na dlouhou trat.
in reply to Hlad

@hlad No ... do OpenMapTiles to spíš nepřibude, to je jinej use case.

Ale ano, v dlaždicích to bude

@Hlad
in reply to Jachym Cepicky

hodně se mi osvědčila možnost rozkliknutí a zvýraznění úseku cesty (např mezi rozcestníky).

Co je horší (nevím jestli je to chyba OsmAnd nebo OSM dat) tak jsou POI pitné vody, dost špatně se vyhledávají pítka - tag pitná voda najde i vodárny a další dost zbytečné věci.

Takové ty normální už zmíněné - lavičky, přístřešky, vrstevnice a samozřejmě povrch cest/sjízdnost.

Taky je dobré si v zahraničí najít jaké cesty jsou značené a jaké jen plánované/dostupný GPX soubor do navigace a rozlišit je.

in reply to Jachym Cepicky

Všechno tu ve vlákně už je od ostatních. Napadá mě však ještě jedna spíše funkce. Celkem často mám stejné výchozí tak cílové místo a pravidelně zažívám frustraci z plánování okruhu. Modelová situace. Mám zastávku vlaku a hrad na kopci. Trasa má být zastávka -> hrad -> zastávka, ale nechci jít tu stejnou trasu tam i zpět. Turistické trasy však ve většině případů vedou pres hrad někam úplně pryč .. hodilo by se něco co naplánuje okruh i po neznačených (turisticky) cestách.
in reply to Smoon

@smoon Okruh umí mapy.com (?)

Tuhle funkci jsme měli na turistickým portale posazavi před 20ti lety 😂

in reply to Jachym Cepicky

jj, jen jsem nepřišel na to, jak udělat, aby do naplánovaného okruhu zahrnul vybraný bod na mapě 🤷‍♂️
in reply to Smoon

@smoon
Já vždy naplánuji trasu Start - Cíl, pak u cíle přidám bod a cíl pak postupně posouvám a vkládám mezibody dle potřeby. Tohle stejně většinou dělám jen proto, abych měl představu, jak je trasa dlouhá. (a mrknul se na profil trasy)

To plánování okruhu na mapy.cz mi přijde nějaké osekané. Kdysi tam určitě bylo tlačítko, které navrhovalo další trasu. Teď se to řídí jen délkou…