Skip to main content


„Kolo vlastním, auto si půjčuju, pokud je nezbytně něco potřeba převézt nebo pro výjimečné příležitosti, jako je právě roadtrip. Nechtěl jsem svůj život vystavět kolem auta — když vlastníš auto, nejspíš to ovlivní tvoji volbu bydliště, to, kde nakupuješ, kam chodí děti do školy, kde si pořídíš chalupu, kam jedeš na výlet, co tam budeš dělat a kolik si vezmeš věcí, jak dlouho budeš balit a vybalovat… Nástroje nás formují. “

https://www.h7o.cz/casopis/13863-s-nevinnosti-je-konec

in reply to Richard

Dlouho jsme byli bez auta. Jezdili jsme busem či vlakem, občas si půjčili auto od příbuzných nebo z půjčovny, když jsme jeli na dovolenou. Všechno bylo striktně vázáno na jízdní řády. Občas autobus nejel, občas by našlapaný a my se do něj nevešli. Na některá místa hromadná doprava o víkendech nejezdí. Zapůjčení auta byl občas náročný proces.

Po čase mě to prostě přestalo bavit…

in reply to Marián Kyral

@mkyral
Ten celý citát z článku se dá i otočit, "když NEvlastníš auto, nejspíš to ovlivní tvoji volbu bydliště, to, kde nakupuješ..." a platí to úplně stejně. Radši bych byl bez auta, ale to bych se musel starat jen o sebe a žít ve městě v bytě. Na venkově to bez auta (nebo bez koně) prostě nejde.
@rholas
in reply to 𝖆𝖒𝖆𝖗𝖔𝖐 🇨🇿🇪🇺

@amarok
Ano, to mne taky napadlo.

Jinak i na vesnici se žít bez auta dá, ale v rozumné vzdálenosti musí být nějaký šikovný obchodník s dostatečně širokým sortimentem. Ideálně i nějaké železářství a zahradnictví. Takže v podstatě takové menší město 😎

in reply to Marián Kyral

@mkyral @amarok Tak me zivot na vesnici naucil si sama pect chleba, a mensi nakupy v dojezdove vzdalenosti do Polska. Zdejsi vietnamske obchudky jsou sice po okolnich vesnicich i zde, ale spis nez kram mi to prijde jako sklad potravin. Vse, mimo chleba a peciva. To si ten syr co si tam koupim asi namazu na ruku ci co 🙂 Kazdopadne auto je zde zapotrebi at chceme nebo nechceme.
in reply to Milu P. Pragerova

@Milu
@mkyral @amarok @rholas Obchody sa prisposobili tomu, ze si ludia zaobstarali auta.

Z toho zrejme vyplyva, ze ak sa ludia aut zbavia, obchody sa opat prisposobia.

Ergo argument "auto je nutnost" je fajn, ale nanajvys ako "docasna komplikacia".

Ludia v dedinach bez aut zili tisicrocia, t.j. "nutnost" to nie je. Nutnostou su cisty vzduch, cista voda, jedlo, … kedze auto sa dychat , vypit ani zjest neda. (Ale da sa v nom prespat.)

😀

in reply to Peter Hanecak

@phanecak
S tím nesouhlasím. Problém není auto, problém je změna životního stylu. Dříve lidé celý život žili na jenom místě, nedojížděli za prací. Neměli vodovod, kanalizaci, elektřinu, pračku, ledničku, internet…

Dnes se za prací dojíždí, přímo na vesnici pracuje jen menší část. Ve městech žije více lidí, je tam větší poptávka, tedy i větší nabídka a zároveň větší konkurence, která tlačí ceny dolů. I bez aut budou lidé dále dojíždět do měst za prací, nákupy a zábavou.

@Milu @amarok @rholas

in reply to Marián Kyral

@mkyral
@Milu @amarok @rholas Ja vo Vasom prispevku nevidim ziaden nesuhlas.

A zaujimavy je ten "zivotny styl": kolko z tej zmeny je nutnost¹ a kolko nie²?

¹ napr. narodil som sa na dedine, ale nie je tam pre mna praca, tak dochazam do mesta; na prestahovanie mi ale z vyplaty nevychadza

² napr. narodil som sa v meste, tam aj pracujem, ale zatuzil som po prespavani a vikendovani na dedine

in reply to Peter Hanecak

@phanecak @Milu @amarok To neznamená, že tam nesouhlas není 😉

Nesouhlasím s omezením pohybu obyvatel, protože to tak přece bylo 1000 let a nikomu to nevadilo. Teď by to vadilo. Nějaká forma dopravy už zůstane zachována. Ať už elektro auta, sdílená auta, nebo něco jiného.

in reply to Marián Kyral

@mkyral
@Milu @amarok @rholas Fuu, to uz sme uleteli, od "auto je nevyhnutnost" k "obmedzenie prava na slobodny pohyb".

Opacny pohlad: Som v mensine, co jazdi menej¹. Nuz a citim sa blbo, ak je moja pesia ci cyklo cesta nebezpecnejsia a dlhsia/pomalsia kvoli IMHO zbytocne velkej mase aut. Vsak chodme hore dole, ale tak, ze nenicime, neohrozujeme a nespomalujeme inych.

¹ cestu do prace a ochodov zvladnem bez auta (ale ano, som v meste)

in reply to Peter Hanecak

@phanecak
Shodneme se na tom, že ve městech lze žít bez auta. Na vesnici taky, ale je to mnohem náročnější. Obzvláště pokud na dané vesnici chybí základní služby, jako třeba lékař. A nedělejme si iluze, že se nám podaří do každé vesnice nějakého sehnat.

(Taky bydlím ve městě, pracuji z domova, auto využívám většinou jen o víkendu. Ale zbytek naší rodiny je rozesetý po vesničkách v okolí)
@Milu @amarok @rholas

in reply to Peter Hanecak

@phanecak @Milu @mkyral @amarok U nás na vesnici není obchod. Ani škola, ani žádná práce... autobusy nenavazují a jezdí 3x za den. K lékaři jsem jel včera hodinu autem.
in reply to Jachym Cepicky

@jachym
@Milu @mkyral @amarok @rholas Nuz, ako som pisal: kopu veci sme za ostatne storocie prisposobili tomu, ze "kazdy ma auto".

Lenze sme "zrazu" v situacii, kedy je tych aut privela.

Debata IMHO nema byt o tom, ze "vsetkym zakazeme auto", ale ze "kde, komu a na co vieme tie auta utlmit"?

Typicky IMHO sa privela ludi v meste rozvaza po tom meste zbytocne. Co nema byt dovod na to, aby sa sahalo na auto ludom na dedine. (Scenar "mesto <> dedina" je samozrejme zlozitejsi.) Atd. a pod.

1/2

in reply to Peter Hanecak

2/2 Ti "velmi stari" si este pamataju vesmir s minimom aut. A tak ich (obcas) vidime ist cez 4-prudovku mimo prechod, lebo "takto tu chodim uz od detstva".

Mladsi su naopak v situacii, ze "co ti sije? vsak mne uz od malicka vkuse hucia do hlavy, ze po ceste sa nebeha!"

Len teda zvyky, pocity a nazory bokom: Meni sa nam klima, vela betonu v meste je pruser, priestor sa neda nafuknut, … Preto sa hladaju riesenia. Tvrdohlavy byt mozeme, ale na to mnohi zomru. Preto debata, preto kompromisy.

in reply to Peter Hanecak

@phanecak Velká čast městské dopravní infrastruktury je tam kvůli lidem, kteří ve městě nebydlí, jenom tam zajíždějí, protože z nějakýho důvodu musí

řešení nemám.

in reply to Jachym Cepicky

@jachym
V ideálním světě by lidé opravdu omezili jízdy. Jenže je to spíše naopak. A je to na delší diskuzi s důvody proč. Mě osobně takove množství aut taky vadí. Obzvláště, když vidím, že konkrétně tady u nás se auta používají i jen na pouhé popojizdeni na rozvoz do hospody, a neskutečné množství výletníků v autech. Pritom tu mimo přírody nic není.
Do práce taky lidi jezdí raději autem nez vlakem.
My zas auto mít musíme kvůli kočkam a jízd na veterinu. Vlakem by to bylo hrozný.
@phanecak
in reply to 𝖆𝖒𝖆𝖗𝖔𝖐 🇨🇿🇪🇺

Co #eKolo? Dokáže leccos vyřešit a dojezd vůbec neni špatnej...

Edit: ..a parkuje se o něco líp, než kůň 😁

in reply to Schmaker

@schmaker
Šlo by, jen ne všude by se dalo v rozumné době na tom dojet (lesní cesty...) a po silnicích je to hlavně u nás moc nebezpečné. Mimoto to neřeší náklad, kam dám 2 pytle betonu a basu piva? 😄
@mkyral @rholas
in reply to 𝖆𝖒𝖆𝖗𝖔𝖐 🇨🇿🇪🇺

Kamos ma cargo e-bike a docela jsem valil oci kolik toho uveze, ale ja bych radsi asi toho kone 😀
in reply to Marián Kyral

@mkyral Já byl bez auta v Brně, taťka mi chtěl několikrát dát svoje, ale já nechtěl, protože nebylo potřeba a kdyby něco, bylo kde půjčit.

Pak jsme se přestěhovali do Frýdku, kde je oproti Brnu doprava na prd, naši zůstali v Brně, často bylo potřeba něco převézt, do toho druhé dítě. Vydržel jsem pár let, než jsme auto pořídili.

Teď, když jsou děti velké a rodiče mrtví, zase uvažuju, jestli auto stojí za to. (Nestojí, ale úplně si to nechceme připustit.) Meriva bude nejspíš naše poslední.

in reply to Richard

Dopravu tady moc neposoudím, po městě většinou chodím pěšky. Pro nějaký větší nákup se většinou stavíme cestou odněkud.
in reply to Marián Kyral

@mkyral Já taky chodím většinou pěšky, pokud nejsem zrovna nějak indisponován, to se pak snažím jet MHD. Po přestěhování z brněnského sídliště, kde se člověk ani nedíval na jízdní řád, jelikož šalina jezdila v párminutových intervalech, mi místní MHD dlouho přišla jako peklo a do dneška často nadávám. Větší problém je, že se počítá s tím, že za spoustou věcí si člověk zajede do Ostravy, zatímco v Brně bylo všechno v dosahu MHD.
in reply to Richard

A já to vnímám přesně naopak. Bydleli jsme ve městě a měl k dispozici služební auto. Vlastní jsme nepotřebovali. Ale zatoužili jsme po životě na venkově a po dětech a s tím přišlo ne jedno, ale hned dvě auta. Nevystavěl jsem život kolem auta, ale bez něj bych nejen, že si nevybral, kde budu nakupovat, kam budou chodit děti do školy a do kroužků atd. - bez něj by nic z toho nebylo vůbec možné.
Na výlety jezdím vlakem a balím si jako chlap.
Prostředí určuje to, jaké nástroje potřebujeme.
in reply to Jan_Petrus

Názory vyslechnuty, respektuji, nerozporuji, ale u mě vítězí pohled @JanPetrus To mohu podepsat, mám(e) to naprosto stejně👍

@rholas

in reply to Aleš "ELfkaM" Havlas

@elfkam chápu, že to jsou osobní názory, ale docela by mě zajímalo jak moc jsou obecně platné. zajímá mě to protože mám život vystavěný kolem hromadné dopravy a chůze. je to pro mě defaultní způsob jak se kamkoliv dostat když nechci nic řešit. ale mám auto a strávím kolem něj hodně času. teď pojedu na pivo do polska, za týden do švýcarska. auto mi umožňuje spoustu věcí, které pěšky nebo na kole fakt nedám

@JanPetrus @rholas

in reply to c4t.dr34m

@elfkam přijde mi fajn mít víc možností a vybírat si podle potřeby. a nemyslím si, že by obecně z lidí možnosti dělaly otroky jedné z nich

@JanPetrus @rholas

in reply to c4t.dr34m

@radovan

Nebudou obecně platné, protože to je čistě o osobních preferencích každého. Někomu přijde "otročina" platit a udržovat auto (chápu, včerejší fakturu ze servisu nechtějte vidět 🙈 ), někomu přijde "otročina", čekat hodinu na zpožděný vlak (taky chápu, mám malé děti). A samozřejmě tohle velmi silně ovlivňuje kvalita veřejné infrastruktury v místech, kde se pohybuji, jak tu bylo zmíněno... tohle dělá pro každého dost unikátní mix.

@JanPetrus @rholas

in reply to Aleš "ELfkaM" Havlas

@elfkam Asi bych to shrnul takhle:

Radši budu otrokem svého vlastního auta než rukojmím cizího MHD 😄

(Spousta lidí si toho nevšimla, ale není to tak dávno, co Veolia téměř neměla řidiče, takže vypadla asi 1/3 autobusů v Praze - někde to nebylo poznat, u nás nejela asi polovina spojů, a člověk nikdy nevěděl, který z nich to bude.)

@radovan @JanPetrus @rholas

in reply to Jaroslav Kraif

@scobra1cz mňo... já teď třeba do práce nejezdim autem protože se opravuje barranďák a cesta místo 30 minut zabere hodinu a půl. on je člověk tak nějak pořád rukojmí prostředí a společnosti

@elfkam @JanPetrus @rholas

in reply to c4t.dr34m

@radovan
Což se pořád rozhodně líp snáší ve vlastním autě (nebo může člověk jet jinou trasou, aby aspoň jel a nestál).

@elfkam @JanPetrus @rholas

in reply to Jaroslav Kraif

@scobra1cz to už je víc ohýbání reality aby se hodila k názoru, než cokoliv jiného. osobně je mi celkem jedno jestli budu dvě hodiny sedět na zastávce, nebo v autě, pořád to jsou dvě hodiny, kdy bych mohl dělat něco o čem jsem rozhodl já, ne lidi kolem

co se týče objízdných tras, nejsem si vědom toho, že by nějaká existovala

@elfkam @JanPetrus @rholas

in reply to c4t.dr34m

@radovan Mně to teda rozhodně není jedno. Pokud už si nemůžu vybrat, jestli budu neproduktivně čekat, preferuju čekat ve svém, ne v MHD nebo na zastávce.

Objízdná trasa Barranďáku je přes Palačák 😄 Vždycky, když na to koukám, dojde mi, jak strašně málo mostů přes tu Vltavu vlastně vede.

@elfkam @JanPetrus @rholas

in reply to Jaroslav Kraif

@scobra1cz já přes barranďák ale vůbec nejezdim. zácpa, kterou způsobuje začíná třicet kilometrů před ním

@elfkam @JanPetrus @rholas

in reply to c4t.dr34m

@radovan @elfkam @JanPetrus Dnes se bohužel často infrastruktura podřizuje automobilismu a otroky aut se svým způsobem stávají i ti, kteří je nevlastní, ale to je jiná debata.
in reply to Richard

To je ovšem také dost odvážné tvrzení 😀 Nepopírám, že tak někde je, ale když se například podívám na realitu okolních (malo)měst a obcí, tak za posledních třicet let tu masivně vznikla celá řada chodníků a cyklostezek, zatímco silnice prakticky žádné (přestože jsou plánovány již desítky let). Ano, je to asi i důsledek nárůstu objemu automobilové dopravy (potřeba této infrastruktury byla palčivější), ale rozhodně je to mohutně ku prospěchu chodců i cyklistů.

@radovan @JanPetrus

in reply to Aleš "ELfkaM" Havlas

@elfkam @radovan
Na druhou stranu ovšem uznávám, že ta mince má 2 strany. Před měsícem jsem se hádal s naším starostou ohledně cca 800 m dlouhé cyklostezky / chodníku, která by mohla vést po pozemcích 100% vlastněných obcí podél silnice do vedlejší obce (žádný asfalt, stačilo by to seškrábnout bagrem a nasypat třeba asfaltový recyklát), aby nebylo nutné chodit po silnici (a hlásit #blinkry).
Řekl mi: "Přistěhovali jste se na ves, kupte si auto. Jako všichni tady. Obec to platit nebude."
in reply to Jan_Petrus

@JanPetrus

To je samozřejmě tragédie a jak jsem říkal, nepochybuji, že se to děje. U nás mám naštěstí zkušenosti opačné, tam, kde nám naši říkali "nelezte tam, jezdí tam auta", já dnes děti klidně pošlu, protože tam mají oddělenou stezku. Které scénáře převládají nemám čísla, proto bych byl opatrný v nějakých kategorických prohlášeních... to byl můj point.

@rholas @radovan

in reply to Jan_Petrus

@JanPetrus @elfkam @radovan Myslím, že to není tak jednoduchý. Je potřeba vyřešit ornici, ekologické dopady stavby, napojení na další prvky infrastruktury, posudky, projekt, námitky a připomínky, stavební povolení, soutěž... A pak zjistíš, že 800 m cyklostezky vyjde na 30 milionů. To ta obec ani nemusí mít.
in reply to Aleš "ELfkaM" Havlas

@elfkam @JanPetrus Čím menší obec, čím horší dopravní infrastruktura, tím větší potřeba auta. Přestěhovat se na samotu, život bez auta by pro mě byl těžko prřdstavitelný. Ve městě, kde se dá všude lehce dostat pěšky, MHD a třeba i na kole, vlastní auto nepotřebuju.