Skip to main content


1/4 Na českých Mastodon instancích se už objevují účty nejen různých osobností z médií, kultury a dalších, ale i oficiální účty institucí - poslední případ je @strakovka Nechtěl by @PiratIvanBartos@twitter.com nechat pro tyhle účely spíše vytvořit instanci na doméně gov.cz?
This entry was edited (2 weeks ago)

Schmaker reshared this.

Snad jen bych úplně netrval na Mastodonu, jinak beze sporu souhlas - mít oficiální komunikační kanál na otevřený platformě prostě smysl dává.
@ivanbartos Zkusím zjistit. Určitě to dává smysl, nakonec svojí instanci mají evropské instituce (https://social.network.europa.eu/explore) nebo Němci (https://social.network.europa.eu/explore). EU má i peertube (https://social.network.europa.eu/explore), který jak jistě víte můžete sledovat i odsud... #pirati
@ivanbartos

Když jsem to zvládl já, tak by to mohlo IBM za pár mega zvládnout taky ;)
@ondrej @ivanbartos Tak ono cena v řádech nižších jednotek milionů za zprovoznění + roční provoz je naprosto reálná od jakéhokoliv dodavatele.

A pak je otázka, zda se to kvůli pár desítkám účtů vyplatí provozovat a to ještě s tím, že využití této instance by bylo jen dobrovolné rozhodnutí jednotlivého úřadu.
@JakubOnderka @ondrej @ivanbartos
To je hloupost. Zeptejte se provozovatelů současných českých instancí. Kromě Internet Infa (tam nevím) to AFAIK všichni dělají dobrovolnicky a jen několik z nich získává zdroje na provoz pomocí darů.
Ani u Pirátů na to nemáme miliony a server už pár let běží 😉
@jackc @ondrej @ivanbartos Kolik z nich provozuje zaručenou službu? Jaké mají SLA? Kolik budou platit uživatelům pokutu v případě nedostupnosti, pozdní reakce na ticket nebo v případě bezpečnostního incidentu?

To všechno a mnohem víc by dodavatel vládního serveru musel řešit a ručit za to.
@JakubOnderka @ondrej @ivanbartos Aha, nevěděl jsem, že všechny státní instituce měly takovou smlouvu s Twitterem...
@jackc @JakubOnderka @ivanbartos A to je přesně ta otázka, jestli je nutné soutěžit službu, která má přepálené parametry. Profesionální Mastodon hosting, kde už mají správce s příslušnými znalostmi, a jsou schopni zajistit rozumné SLA, nemusí stát malé milióny ročně, ale jen statisíce. Pokud je ale systém nastavený tak, že automaticky vyřadí menší firmy, protože nemají kapacity soutěžit s korporáty, tak se nikdy nic nezmění.
@jackc to mě na těch parametrech výběrek vždycky fascinuje, že se z toho udělá něco, co to není. Roky se používá Twitter, kde SLA nikdo neřeší, teď přišli o 90 % zaměstnanců, nikoho od státu to netrápí, ale u alternativy by se měly nastavit parametry, jako kdyby to měl být nějaký kritický systém.
@JakubOnderka @ondrej @kayla_eilhart @strakovka @ivanbartos
@sesivany @jackc @ondrej @ivanbartos No to je ale zásadní rozdíl. Pokud stát něco kupuje od externího dodavatele za veřejné peníze, tak určité SLA musí požadovat – jinak by ta služba třeba rok nefungovala a stát by platil i tak. Její hodnota je už k diskusi, smysl by mi dávala dostupnost kolem 99.5 % u podobné služby.