Sdílená kola – zvládne to opravdu každý?
Bikesharing je nejjednodušší cesta k městské cyklistice. Nemusíte mít vlastní kolo, řešit servis, parkování ani se bát krádeže. Stačí pár kliknutí v telefonu a můžete vyrazit. Možná vás překvapí, jak jednoduché to je.
V tomto videu si povídám s Honzou Střechou z Rekol, nejstarší české služby sdílených kol. Rekola jezdí v Praze už 13 let a za tu dobu pomohla dostat do sedla tisíce lidí. A i když na sdílených kolech jezdíte pravidelně, určitě se dozvíte něco nového ze zákulisí jejich fungování.
Dozvíte se:
✔️ Jak funguje bikesharing v Praze i dalších městech
✔️ Kolik stojí sdílená kola
✔️ Jak využít Lítačku nebo Multisport
✔️ Kde kola vracet a jak správně parkovat
✔️ Proč jsou sdílená kola skvělá pro začátečníky
✔️ Jakou budoucnost má městská cyklistika
#Rekola #Nextbike #Lime #Bikesharing #MěstskáCyklistika #Praha #Cyklistika #Doprava #Kolo #Lítačka
Více v článku: mestskacyklistika.cz/2026/06/2…
Podpořit nás můžete zde:
reshared this
Schmaker
in reply to Městská cyklistika • •Testoval jsem #KolemPlzně a nově #PilsenBike a musim říct, že ta smartphonová bariéra je podle mě naprosto nesmyslná.
Obecně ten #BikeSharing funguje dobře, ale kola nikdy nejsou úplně v optimálním stavu. Vlastně mě překvapilo, kolik zvuků může udělat měsíc starej Pilsen Bike a to opomíjim, že se na nich podepisuje i vandalismus, nicméně - tím, že stačí pípnout kreditkou a jet to je uživatelsky naprosto super! Kačka za minutu vyjde do půlky Plzně levněji, než #MHD (nebo srovnatelně) a už jsme to využili několikrát - je to příjemnější, než čekání na bus :)
Musim říct, že #Plzeň v tomhle směru udělala chytrej tah a brutální využívanost těch půjčovenských kol je toho důkazem - jezdí na tom fakt mraky lidí v podstatě od začátku, co to spustili.
Městská cyklistika
in reply to Schmaker • • •Schmaker likes this.
Schmaker reshared this.
Schmaker
in reply to Městská cyklistika • •@Městská cyklistika
Ono by ani nevadilo, kdyby byly ty kola mechanický - já bych třeba taky vybral mechaniku před elektrikou, ale nedává to velkej smysl kvůli obsluze samotnýho kola.
Fakt mi přišlo, že největší benefit prostě je "pípnu a jedu"
A podobně vlastně funguje i "garážové stání" u nádraží - pípnu kartu, uložím kolo a vrátím se zítra. Geniálně jednoduchý - nepotřebuju nic a zároveň jsem dohledatelný v případě vandalismu.
Tady by se mohli ostatní sharingy inspirovat
Jiří Eischmann
in reply to Městská cyklistika • • •Díky za tip na skládací helmy, to jsem vůbec netušil, že existuje. Teď jsem si helmu do Prahy nebral právě kvůli místu. Skládací bych si asi nabalil.
Městská cyklistika
in reply to Jiří Eischmann • • •Jiří Eischmann
in reply to Městská cyklistika • • •Ale já jsem asi zocelený z Brna, kde nemáme ani ty cyklopruhy, natož oddělené cyklostezky. 🙂