Skip to main content


Konečné řešení nepřepsanýho vozidla


Tak situace s nepřepsaným autem je vyřešená. Pokusím se to tedy nějak shrnout, protože na internetu o tomhle není ani zmínka.

Snažil jsem se stručně sepsat, jaké jsou možnosti řešení "neřešitelné situace" s nepřepsaným vozidlem, kdy kupující nespolupracuje a vozidlo bohužel nejde přihlásit bez evidenční kontroly.

Nikde v hlubinách internetu se tato situace nepopisuje, proto bych rád takto pomohl dalším lidem v podobné pasti.

Tento příspěvek je veřejný, tak prosím nezapomeňte, že sharing is caring. Nikdy nevíte, komu to může pomoct 😀

Takto je to zhruba aktuální k datu 20.4.2022.


1. Pokud je to jen trochu možný, přepisujte auto hned, spolu s kupujícím
Je to nejjednodušší způsob, jak předejít komplikacím. Opravdu, udělejte to tak. Nebo si aspoň nechte techničáky a přepište to sami. Dokud vozidlo neni přepsaný, právní zodpovědnost za něj máte vy!


2. V případě, že kupující dostal doklady i plnou moc, máte zaděláno na problém
Zaprvé se o problému dovíte nejprve od ČKP, protože pravděpodobně bude vozidlo jezdit nepojištěné.
A zadruhé se dostáváte do neřešitelné situace, protože legislativa vyžaduje pro přepis tyto věci:
  • ORV
    to jako provozovatel dostanete, bez problémů, při nahlášení ztráty
  • VTP
    také dostanete při nahlášení ztráty, bez problémů
  • Povinné ručení
    dá se sjednat, také není problém
  • Evidenční kontrola
    bez vozidla problém neřešitelný, bez ní se prostě není možné hnout dál (i když už se objevujou náznaky, že by evidenčka nebyla při přepisu vůbec potřeba, což by mohlo odemknout přepis spousty vozidel bez soudu)
  • Ověřenou plnou moc
    tu pravděpodobně bude mít kupující, který má v tuto chvíli i veškeré doklady a plnou moc pro prodávajícího obvykle nikdo nesepisuje 😀

V případě, že nejste schopni evidenčku zařídit, je na čase využít služeb úřadu nebo právníka.


3A. Kupující auto nezapsal, varianta bez soudu, pouze s úřadem
Při této variantě jsem uspěl. V principu to probíhá tak, že zajdete na magistrát, který spustí správní řízení, ve kterém obě strany dostanou pokutu za nepřepsané vozidlo. Hypoteticky je pokuta až 50 000 Kč, reálně u mě po dvou letech 2 000 Kč, dle ochotné úřednice se výše pokuty mění podle doby, jak dlouho je vozidlo nepřepsané.

Pokud v průběhu tohoto správního řízení dojde u vozidla k evidenční kontrole (klidně v rámci STK), úřad to zjistí a je schopen vám umožnit zápis vozidla. V tuto chvíli dochází k zápisu vlastníka bez součinnosti kupujícího, není tedy třeba plná moc

V rámci tohoto úkonu se poté platí duplikát ORV a VTP + přepis vozidla (v součtu 1100 Kč). Dále je nutné mít nějakou platnou zelenou kartu k vozu, což Vám bude ochoten poskytnout (možná za drobnou úplatu) jakýkoliv pojišťovací makléř.

V případě, že ani jedna strana nedodá zbytek podkladů a vozidlo EK nebo STK neprojde, správní řízení se ukončí a provozovatel vozidla se nemění.


3B. Kupující auto nezapsal, varianta soudem
Tato varianta mi byla doporučena úřednicí a většina lidí toto bohužel neudělá a vozidlo včetně pokut pak zůstává na původním majiteli. Na tuto variantu je potřeba právník, který vám se situací pomůže.

Je třeba podat žalobu nikoliv na určení vlastníka a provozovatele, ale na jejich změnu. Zároveň by mělo být možné soudně vymoci i zaplacené pokuty, pokud se k žalobě přiloží.

Úspěšnost této žaloby dle úřadu bývá vysoká.


Doplňující informace
Veškeré pokuty, které Vám přijdou, můžete na základě kupní smlouvy přeposlat na kupujícího, úřad v tomto vyjde vstříc. Nicméně ve většině případů pokuty nikdo nezaplatí a výzva k zaplacení opět přijde vám.

Pokud vám přijde platební příkaz, nemá valný smysl se odvolávat. Metodický pokyn úřadu je takový, že za přestupek zodpovídá provozovatel vozu zapsaný ve VTP. To, že vozidlo fakticky provozuje někdo jiný na situaci nemá vliv. Podání odporu pouze k pokutě přidá ještě náklady na správní řízení (v mém případě 1 000 Kč).

Pokuty by mělo být možné vymoci, ale pouze ve chvíli, kdy se situace řeší soudně.



# #
in reply to Schmaker

Ještě bych chtěl vyzdvihnout kvalitu služeb úřednic, co se mnou situaci řešily. Bez výjimek všechny se opravdu chovaly "prozákaznicky" a snažily se situaci (vy)řešit i nad rámec svých kompetencí (právní rada ohledně žaloby na změnu vlastníka namísto určení vlastníka, kde hrozily problémy a další varianty pomoci, které bohužel nemohu publikovat).

Kdyby takoví úředníci byli všude, člověk by se těch úřadů snad ani nebál 😀