Skip to main content


Používám teď Firefox, Kagi, Mastodon, čtečku RSS, Fastmail – a uvědomil jsem si, že mám z online prostoru trochu podobný pocit jako před 20–25 lety, kdy jsem třeba nahrazoval šílenou Altavistu progresivním Googlem. S tím rozdílem, že teď za většinu z těch služeb platím, což beru jako pozitivní posun. Nevím, jestli je to nostalgie, nebo reálný trend. Držím palce, aby to bylo to druhé – alternativu jsme si vyzkoušeli a podle mě není k žití.

Štěpán Škorpil reshared this.

in reply to Honza Javorek

@honzajavorek Tenhle konkrétní výběr spíš ne, ale ten model „já platím a vy děláte, co potřebuju“, doufám zcela. Aktuálně jsme v lince „inzerenti nebo bůhvíkdo platí a vy děláte, co oni potřebují“.
in reply to Honza Javorek

@honzajavorek Když trochu skočím dopředu, líbí se mně koncept základních nepodmíněných služeb jako vzdělání, bydlení nebo zdravotní péče, které definují nějaký „civilizační standard“ pro všechny. O tom online prostředí uvažuju podobně. Nechci bio džus pro všechny, ale chci aspoň základní hygienické standardy – které podle mě aktuálně neplníme.
in reply to Tomáš Znamenáček

Asi tak. Platba za služby je správně. Zase ale - pokud chceš fungovat v dnešní společnosti a mít možnost se posouvat výš, potřebuješ prohlížeč (Firefox existuje, ale většina lidí ho nezná), vyhledávač (?), e-mail (?) a bohužel i sociální sítě s organickým dosahem (což Mastodon není, takže ?). Do závorek dávám řešení, která splňují něco ve smyslu „je to dostupné komukoliv a zároveň to z něj nevysaje duši skrze data a reklamy“.
in reply to Honza Javorek

@honzajavorek Pro mě je teď nejzásadnější asi to, že díky platbám vzniká nějaká reálná alternativa a máme srovnání. (Velmi drtivé srovnání mimochodem – kdybych si teď koupil levný notebook v elektru a šel s ním na web, asi dostanu infarkt.) Dál se můžeme bavit, který z těch světů chceme obývat a jak toho dosáhnout ve větším měřítku. Část z toho může zařídit trh, část daně, část regulace.
in reply to Honza Javorek

@honzajavorek To, že se ti do tajmlajny nedostane úplně každá blbost, kterou třeba jen někdo lajkne, je podle mě spíš benefit. Skrz boosty se ke mně ale kolikrát dostanou zajímavý věci A Mastodon rozhodně má virální potenciál, viz třeba #JohnMastodon.
in reply to Radomír Žemlička

@Razemix @honzajavorek Já bych moc rád s nějakými algoritmy experimentoval. Na některých sítích bývá extra záložka s klasickým chronologickým feedem, tak bych na Mastodonu analogicky uvítal extra záložku s algoritmickým feedem, ideálně pár jeho variantami. Ale je to už slušně nerdy 😀
in reply to Tomáš Znamenáček

Je pravda, že ten Explore tab by snesl trochu lásky. Momentálně je úplně k ničemu. 😄 Já dost sázím na fediscovery.org/, snad se to brzo rozjede.
Tato položka byla upravena (1 týden ago)
in reply to Schmaker

@schmaker @honzajavorek Jako on něco takovýho umí Mastodon taky (Explore tab, kde jsou trending posty, hashtagy apod.). Ale celý to troskotá na tom, že to pracuje jen s příspěvkama, o kterejch ví tvoje instance. Stejnej problém bude mít i Friendica, ne? Řešením by samozřejmě bylo sledovat mraky účtů a pak to filtrovat přes něco typu Catch-up jako má Phanpy. Ale sázím spíš na fediscovery.org/ a stavění algoritmů nad datama z víc instancí.
in reply to Radomír Žemlička

@Radomír Žemlička
Řešením je v rámci instance sledovat nějakej relevantní relay - pak instance o postech ví a vybírá mezi nima.

Must-have pro malý instance
@Honza Javorek @Tomáš Znamenáček

in reply to Schmaker

@schmaker @honzajavorek To je jen částečný a dost neoptimální řešení. O hromadě pro tebe relevantních příspěvků ten relay stejně nebude vědět a zároveň ti na instanci přiteče i hromada bordelu, kterej nepotřebuješ. Ale jasně, momentálně je to lepší řešení než nemít nic.
in reply to Radomír Žemlička

@Radomír Žemlička
Nejde to moc řešit jinak - musel bys mít plně centralizovaný řešení.

Co se bordelu týče - Friendica umí příchozí příspěvky (afaik) filtrovat pomocí hashtagů. O moc líp to asi vymyslet nejde.

Není reálný, aby kterákoliv instance věděla o veškerým pohybu ve Fediverse (a imho je to tak správně)
@Honza Javorek @Tomáš Znamenáček

in reply to Schmaker

jak je na tom friendica s vyžíráním místa na disku? To je největší problém s Pleromou, postgres žere a žere a nejde to rozumně zmenšit
in reply to Piggo

@Piggo
VPS od VPSfree jsem za dva roky zatím nezaplnil a v dohledné době nezaplnim.

Ale jsem víceméně singleuser instance, takže to může asi bejt i veselejší
@Tomáš Znamenáček @Honza Javorek @Radomír Žemlička

in reply to Schmaker

to je kolik? Já mám teď po asi pěti letech kolem 50G
in reply to Piggo

já byl v práci, nechtělo se mi to řešit přes telefon..

Koukal jsem a má to teď nějakých 8 GB

Edit: Tahle informace je nepravdivej dezinfo bullshit založenej na tom, že jsem byl línej najít správnej příkaz do MySQL databáze. Sorry

in reply to Piggo

Doublecheck říká, že kecám. Bral jsem to podle velikosti zálohy, což nebylo úplně chytrý (a možná bych se měl podívat, jestli zálohy probíhaj správně).

Opravuju se a omlouvám se za dezinfo...

+--------------------+---------------+
| DB Name            | DB Size in MB |
+--------------------+---------------+
| friendica          |       44121.7 |
in reply to Tomáš Znamenáček

Já aktuálně používám Firefox, SearXNG (searxng.cz/), Mastodon a PeerTube (vhsky.cz/) a taky z toho mám dobrej pocit. RSS jsem nikdy úplně nepřišel na chuť, ale něco málo tu sleduju přes @birb. Jen toho Googlu (YouTube, Gmail, Drive, Docs, Keep) se zatím úplně nemůžu zbavit, ale částečně na tom pracuju (snažím se rozjet si domácí server s Nextcloudem). Kagi bych asi nepoužíval, viz d-shoot.net/kagi.html. Každopádně tyhle malý komunitní služby jsou IMHO way to go.