Skip to main content


Při diskutování na téma (ne)porušování předpisů mě napadla myšlenka, která je víceméně kacířská, ale přesto se o ni musím podělit.

Předpokládám, že jste řidiči #auta , takže víte, který přestupky za volantem jsou nejhorší, nejotravnější a nejnebezpečnější. A taky všichni víme, že je policie absolutně nepostihuje, ta jen měří za bukem anebo automatickým radarem. Co s tím?

Připravte si na mě shitstorm , protože bude potřeba. Co takhle všechny tyhle krámy vypnout a udělat přesný opak toho, co se děje ve velký části světa - použít #dashcam , kterej má spousta řidičů na palubní desce a umožnit jeho použití jako důkazní materiál a na jeho základě posílat symbolický pokuty (a symbolický odměny tomu, kdo přestupek zaznamenal).

Než na mě nahážete všechen bordel, nadávky a podobně se nad tím pojďme zamyslet:
- řidič "práskač" vydělá nějakou korunu
- řidič "přestupkář" dostane přes prsty za přestupky, které nikdo neřeší (typicky blinkry, přednosti z prava, jízda v pruzích, ...)
- bude možné snížit množství policistů (= prachy do rozpočtu) a zároveň je v tu chvíli na silnici každý auto #policie

Nebylo by to levnější a efektivnější, než udržovat armádu policajtů na dávání botiček a měření za bukem? Nepomohlo by to kultivovat dopravu na silnicích podstatně víc?

Byl by občan horší policajt, než opravdovej policajt? 😀

Diskutujme...
@Autíčkáři CZ/SK

reshared this

in reply to Schmaker

Myslím, že tenhle sociální experiment se v minulém režimu moc nepovedl. IMHO jsou negativní následky viditelné dodnes.
Problém č. 2: deep fake.

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Jan Korbel 🇨🇿 🏴‍☠️

@Jan Korbel 🇨🇿 🏴‍☠️
Já to tak špatně nevidím z toho důvodu, že by přestupek stále posuzoval úředník. Nevidím rozdíl v tom, jestli mě chytne policajt, automatickej radar nebo kamera v autě.

Deep fake by problém bejt mohl
@Autíčkáři CZ/SK

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Jan Korbel 🇨🇿 🏴‍☠️

@jackc Udávání nic dobrého nikdy nepřineslo, jenom se lidé nastaví na extrémně úchylný mindset, že všechno musí být přesně podle škatulek. Potřebujeme pravý opak. Víc tolerance a nevyskakovat jako čertík z krabičky, kvůli každé kravině.

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Mac_CZ 🇦🇶

@Mac_CZ 🇦🇶 tolerance je jedna věc, notorická ignorace pravidel druhá. Chápu, že lidi jsou úchylové, v tomhle směru by to možná bylo lepší bez nároku na odměnu, ALE - co byl hlavní point týhle myšlenky - máme spoustu notoricky ignorovaných přestupků, který (imho) maj větší vliv na bezpečnost než hlídání rychlostí a nikdo se ani nepokouší je postihovat. Nevidim rozdíl v tom, jestli mě u přestupku viděl policajt nebo kamera (+ řidič "práskač" může posoudit, jestli je to fakt hovado, nebo je jednou zapomněl kouknout od zrcátka 😀

Ale samozřejmě si uvědomuju, že je to naivní jak prase myslet si, že nevznikne "silniční dashcam gestapo" 😁

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Schmaker

@Mac_CZ @jackc Škatulky jsou dobrý argument. Aktuálně překročení rychlosti neznamená automaticky přestupek. To by muselo, protože z palubní kamery úředník těžko posoudí reálnou situaci.
Další problém je kalibrace zařízení. I používaná kalibrovaná zař. mají nějakou toleranci.
A aktuálně spousta úřadů nemá kapacitu, nebo zkušené lidi na řešení dosavadního objemu přestupků.

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Zatrsakr 🇨🇿

@Zatrsakr 🇨🇿
Radary a jejich obsluha automaticky posílají platební příkaz, ale odvolat se samozřejmě lze.

Myšlenka však byla jiná. Mě trápí nešvary, které nikdo neřeší (blinkry na kruháku, levoproudaři, nebezpečné předjíždění, přednost z práva,...) a policie u toho dost dobře ani být nemůže, protože to jsou (narozdíl od rychlosti) často věci nepředvídatelný.
@Mac_CZ 🇦🇶 @Jan Korbel 🇨🇿 🏴‍☠️ @Autíčkáři CZ/SK

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Schmaker

@Mac_CZ @jackc Ale pokud nedojde k nehodě, je obvykle společenská nebezpečnost tak malá, že to zahlcení úřadů neospravedlní.

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Schmaker

@Mac_CZ @jackc Platební příkazy fungují hlavně na řidiče, co něco poruší výjimečně, nebo na firmy, pro které je to časově levnější, než jít do správního řízení, případně pak ještě do odvolání a soudu.

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Schmaker

Dokážu si představit, že některé přestupky na mě napráská v blízké budoucnosti moje auto - to je technicky realizovatelné relativně snadno, v EU by to mohli “zobchodovat” třeba za zvýšení rychlosti na dálnici, aby lidi tolik neremcali. Jsem ale skeptický k ideji “sami sobě navzájem policajty”, protože jak tam bude odměna, bude z toho business. Je snadné dostat druhého do situace, kdy poruší pravidla, vedlo by to IMHO nakonec i k zbytečným úmrtím.
in reply to Marek Demčák

@Marek Demčák "provokace" mě vůbec nenapadla, dobrej point.

Ad autonomní práskání aut - to je věc, která je úplně šílená a myslim, že nás reálně čeká - dovedl jsi mě ale na myšlenku jinou. Co kdybychom upustili od represivní části a auto jen "vychovávalo"? "Právě jste projel červenou", "právě jste zapomněl dát blinkr při výjezdu z objezdu", "opusťte levý pruh"..?

Už jen když to píšu tak mi to přijde tak strašně otravný, že ani tahle varianta se mi moc nelíbí. Ale kudy z toho sakra ven? 😁

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Schmaker

no před časem jsme se bavili o asistentech... já je mám, a reálně mě už vlastně vychovávají. Chceš vjet do pruhu, kde už někdo je? Nejdřív přeper asistenta. Bez blinkru? Přeper asistenta. Lepíš se na auto před sebou? Nejdřív grafická výstraha, pak písknu a nakonec ti to klidně zadupnu, pokud mě nepřepereš. Překročená rychlost mi zatím jen svítí na displeji...

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Marek Demčák

@Marek Demčák Já je nesnáším - tahaj mi za volant když nemaj, auto řve "brzdi" když neni důvod, když potřebuju odbrzdit, trvá mu to ...

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Schmaker

Všimněte si btw. - ještě ani jednou tu nezaznělo, že jsem komunista, stbák nebo podobná havěť.

Ten Fediverse je netoxickej až hanba 😀

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Schmaker

@Schmaker je fakt, že na FB se občas neudržím - prostředí dělá hrozně moc. Ale za tohle tě nálepkovat nebudu, těch nešvarů, které nikdo nepokutuje je strašně moc a štve mě to taky. I když to, co navrhuješ není dobrej nápad. Podle mne by stačilo, kdyby to policie víc sledovala a pokutovala - ono by se to brzy rozkřiklo. Jenže policie má v paži 😥. Netuším vůbec proč.

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Ťule Splešťule 🐩🐝🌳🏴‍☠️

@Ťule Splešťule 🐩🐝🌳🏴‍☠️ jsem si vědomej, že to řešení je blbý, ale stejně blbá je policie zaměřená na pokutování relativně bezpečných přestupků (jen ta policie je pro stát imho dražší), proto jsem si "kacířskou myšlenku" dovolil prezentovat 😀
in reply to Schmaker

Já už jsem to tu asi i psal, ono by dost pomohlo kdyby ten řidičák nedostal každý. Máme tady skupinu naprosto netechnických lidí, kteří prostě nedokážou vnímat že je s autem něco špatně nebo že při couvání a zatáčení čumák nadbíhá... A potom druhou která je schopna předjíždět v zatáčkách do kterých nevidí, nebo tak že věří že protijedoucí auto uhne za krajnici aby si mohl sednout doma k televizi o dvě minuty dřív...

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to FoxVK

@FoxVK Já už to taky někde psal - kdybys viděl, co za lidi v důchodcovským věku jezdí u nás servisovat auta, možná už bys na silnici nevlezl a děti vozil do školy letadlem, aby ses tomu vyhnul.

Bůh dej, abych měl v sedmdesáti dost rozumu a řidičák zahodil (anebo nepřišel o řidičský schopnosti 😀 )

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Schmaker

@Schmaker @FoxVK a myslíš, že tahle skupina (důchodci) je na silnici nejjnebezpečnější? Já o tom dost pochybuju... Ale data nemám, a asi ani nejsou k dispozici, bohužel. Podle mne nejsou nebezpečný téměř vůbec.

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Ťule Splešťule 🐩🐝🌳🏴‍☠️

@tule @FoxVK Řidiči v důchodovém věku mohou mít a často i mají zpomalené reflexy, k tomu pár dioptrií a třeba i špatný sluch. Ale proto snad existují od určitého věku lékařské prohlídky,aby toto zachytily. Myslím, že žádný lékař netiskne,aby potvrzení vydal někomu, kdo na to už fyzicky nemá. U mladých řidičů je zase často problém ego a pocit nesmrtelnosti, jezdí příliš riskantně, neodhadnou situaci. Obě skupiny jsou, podle mne, stejně nebezpečné.

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to radkam3

@radkam3 @FoxVK @Schmaker no právě - zpomalené reflexy. Nedělají nic zbrkle, neočekávaně. Viděla jste někdy na vesnici přejetou husu? Já ne - a důvod je jasný - má zpomalené reflexy, před autem neuhne ;).
Já osobně mám taky hodně špatné oči (následek těžkého pádu na kole) ale podle očaře stále bohatě splňuju požadavky na řidičák. Ty lékařské nároky jsou fakt hodně nízký. Jiné auto vidím, @Schmaker v jeho nové svítící helmě bych taky nepřehlíd, ale štvou mě cyklisti v šedém oblečení - to jsou fakt dementi. Hlupáci co si myslí, že každý řidič má skvělý zrak.

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Ťule Splešťule 🐩🐝🌳🏴‍☠️

@tule @FoxVK @radkam3 S tím souhlasím a to jezdím na kole často. Nesedl bych na kolo špatně osvětlen. V týdnu jel ránu za tmy maník na koloběžce. V černém a jen slabou čelovku. Sotva byl vidět. 🤦🏼‍♂️
in reply to Ťule Splešťule 🐩🐝🌳🏴‍☠️

@tule @FoxVK Zpomalené reflexy přece neznamenají, že dotyčný jezdí pomalu. Může to znamenat i to, že neodhadne vzdálenost a včas nezareaguje na blížící se vozidlo. A z toho pak může být dost velký karambol. A pokud navíc špatně vidí a jezdí bez brýlí, tak je to fakt problém. Ohrožuje nejen sebe, ale i ostatní. O cyklistech a chodcích v černém v noci na silnici už vůbec nemluvím. To jsou vyloženě sebevrazi.

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to radkam3

@radkam3 @FoxVK @Schmaker Nepsal jsem že jezdí pomalu to často není pravda ale nereaguji zbrkle to je podle mne to podstatné - jsou více předvídatelní než ti mladý. Škoda že k tomuhle nejsou data.

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to radkam3

@radkam3 @FoxVK @Schmaker proto jsem zmínil ty husy na návsi - viděla jste někdy přejetou husu? A viděla jste někdy přejetou kočku? 🤔

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Ťule Splešťule 🐩🐝🌳🏴‍☠️

@Ťule Splešťule 🐩🐝🌳🏴‍☠️ ad moje helma - často se mi stává, že se mě kámoši, známý a kolegové ptaj, jestli v tom lidem nepřipadám jako blbec.

Odpovídám, že připadám, ale je mi milejší, když si lidi budou povídat o "hele, podívejte na toho blbce", než "tyvole, já toho blbce neviděl! (a přejel)"

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Ťule Splešťule 🐩🐝🌳🏴‍☠️

@Ťule Splešťule 🐩🐝🌳🏴‍☠️
Ano, přesně to si myslím (byť samozřejmě analýzu dat nemám). Ať je to jak chce, tak když to vezmu třeba dle našich zákazníků, tak škody mívají obvykle často ti samí lidé stále dokola.

Někdo by tomu mohl říkat náhoda... 😀
@FoxVK @Autíčkáři CZ/SK

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Schmaker

@Schmaker
Oj, tak jsem chtěl plně souhlasit, tedy s tou úvodní částí o zrušení zlatokopecké policejní buzerace tam kde nemá praktickou cenu, ale pak jsem si dočetl to navrhované náhradní řešení, a i když právě toto tipuji bude cesta budoucnosti , tak můj šálek kávy ten big brother v palubní desce není.
Takže abych se zdržel shitstormu o "čínském řešení" a podobných nehezkých řečí, přeji jen pěkný večer, či den, a tiše mizím 😀
This entry was edited (7 months ago)

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to La Desolatos ProEuropea

@Ivo Mete Děkujeme, přijďte zas (a příště třeba taky s nějakým nápadem) 😀

Mimochodem - moc rád vidím kolegu z Friendicy 😀

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to Schmaker

@Schmaker @Autíčkáři CZ/SK
Tak tím "prostým řešením" by přece bylo mít takové policajty, kterým nejde o to si vychcaně přivydělat na pokutách tam kde stejně smysl takřka nedávají, ale naopak poctivé policejní hochy se srdcem na pravém místě a selským rozumem, kteří řeší hlavně to, co je reálný problém....tj asi dost vzevrubná výměna policejní struktury a motivací těch "činných orgánů", jak snadné 😀

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

in reply to La Desolatos ProEuropea

@Ivo Mete V tomhle začíná ta legrační část - stejnej předpoklad měl já u těch řidičů a oboje je stejně (ne)realistický 😁

Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Unknown parent

Schmaker
@Fred Brooker
Doufám, že ne, ale víš jak, každá mince má dvě strany a pravda je někde uprostřed - jak dnes všichni rádi říkají 😁
@Autíčkáři CZ/SK

Autíčkáři CZ/SK reshared this.