Skip to main content


V souvislosti s mým předchozím postem mě napadá - pojďme probrat #Rasismus. Považujete se za rasisty? Jak se díváte na soužití jednotlivých etnik u nás? A prosím - bez flamewaru a "politický korektnosti"

Osobně na sobě určitej latentní rasismus pozoruju a hrdej na to nejsem. Nepovažuju za správný, že mám potřebu si osahat peněženku a chystat se na obranu když procházím kolem skupinky Romů.

Přitom je mám osobnostně vlastně rád - byl jsem na cikánských narozeninách i veselce a bylo to naprosto boží - snad až na tu kocovinu 😀

Nechcete se někdo rozpovídat? Považuju to za celkem zajímavý téma o kterým by se mělo mluvit

in reply to Schmaker

Dlouhý roky byl nejlepší kamarád cikán 😄

Ale taky jsem vyrůstal v Bílině, pár let žil v Mostě, takže jsem byl celkem často i v blízkosti toho druhého extrému.

Čest výjimkám, i když u nás si myslím, že je většina těch horších.

in reply to Zechy

@Zechy já nad tim nějakou dobu přemýšlel a jsem stále víc přesvědčenej o tom, že to je spíš v hlavě.

Jo, několikrát jsem byl sám obětí rasistických keců typu "gádžo poď dostat popiči", ale když se nad tim zamyslim - objektivně - tak přestože jsem velkou část života strávil v relativně problémový lokalitě, tak opravdových problémů s konfrontací bylo minimum (a obvykle stejný lidi).

Akusticky výrazných jich byla spousta, ale vlastně si říkám, jestli ten "bojácnej" přístup měl smysl, jestli si člověk jen neudělal v hlavě blok - možná i výchovou v rasistickým prostředí, protože čistě matematicky když to vezmu, tak mám stejně blbou zkušenost i s majoritou co se konfrontací týče - těm se ale nemám tendenci vyhýbat

in reply to Schmaker

Lidské rasy existují a jejich příslušníci mají v průměru odlišné schopnosti, fyzické i mentální - v závodech v běhu mezi asiatem a černochem bych sázel na černocha, zatímco v matematické olympiádě spíš na asiata. Btw viděl jsem diskusi, kde tohle prohlášení už stačilo k nařčení z rasismu.

K předsudkům: já jsem dvoumetrový, fousatý a potetovaný týpek - je možné, že si leckdo osahá peněženku přede mnou. Přitom jsem vlastně vysokoškolsky vzdělaný intelektuál 😛

in reply to PavelSku

@PavelSku Fyziologie je jedna věc - dokonce snad některý léky fungujou podle etnika různě. To snad nikdo rozporovat nebude. Na rozdílný mentální schopnosti bych si ale nevsadil, podle mě je to blbost - nebo je nějaká studie?

Každopádně fousy, kérka a dva metry - to musíš bejt stoprocentně zločinec a osahání peněženky je tak v pořádku 😁 (/sarcasm)

in reply to Schmaker

Se studiema je potíž, každý výzkum v tomto směru by byl extrémně politicky nekorektní 🙁

Pokud objektivně existují fyzické rozdíly, není důvod aby podobné rozdíly nebyly i v jiných oblastech.

Nicméně tyto rozdíly nejsou důvod k odlišnému zacházení, na tom se jistě shodneme všichni.

This entry was edited (11 months ago)
in reply to PavelSku

@baghira Latentní rasismus na sobě pozoruji také a nemám s tím žádný problém. Vidím to jako přirozený a v zásadě správný obranný reflex. Korálovku od korálovce od sebe taky nerozeznám (vím že to jde podle barvy pruhů), k oběma se budu chovat jako k prudce jedovatému hadu. Což samozřejmě neznamená umlátit lopatou ale proste obezřetně. S tím rasismem to mám stejně.
in reply to Stemar

@Stemar Představme si hypotetickou situaci, že třeba etnikum X má výrazně větší podíl na drobné pouliční kriminalitě, než etnikum Y.
Byla by v takovém případě určitá "předběžná opatrnost" rasismem nebo jen přirozenou reakcí?
in reply to PavelSku

@baghira Představme si zcela reálnou situaci, že afro-američanů je v populaci USA něco přes 30%, zatímco ve věznicích je jejich podíl vysoko přes 50%.
Znamená to, že celý soudní systém USA je prolezlý rasismem, nebo že afro-američané páchají zločiny častěji než zbytek populace?
in reply to Stemar

@Stemar
B je správně. A nemá ta anomálie nějakou příčinu? Proč asiaté či jiná etnika tuto tendenci nemají?
@PavelSku
in reply to Schmaker

Dám další teoretickou situaci: Představte si, že je země, kde je majorita a jedno problematické etnikum. Pokud bude majorita zcela nekriticky ze všech problémů obviňovat sama sebe, svůj přístup v minulosti atd., nezíská tím zmíněné etnikum pocit jakési nepostižitelnosti či nedotknutelnosti a nebude mít žádnou motivaci k nápravě, protože "my za nic nemůžeme, to nám způsobili oni"? A výsledkem budou ještě větší problémy?
in reply to PavelSku

@PavelSku
Odezdikezdismus je imho samozřejmě úplně blbě, pak se líbaj boty, poklekává a podobně, což s respektem nemá vůbec nic společnýho a smrdí to průserem
in reply to Schmaker

@baghira No, já zastávám názor, že osobnost člověka je určena kombinací zděděných dispozic a výchovy. A odpověď by tedy byla krajně rasistická.
Ale v mládí jsem na politických školeních slýchával, že člověk je formován prostředím. A v tom případě je rozhodně na vině většinová společnost, že neposkytuje dostatečně inspirující prostředí.
in reply to Stemar

@Stemar A pokud si pod tím prostředím představíme rodinu, případně komunitu?
in reply to PavelSku

@baghira ... no tak jsme zpátky u varianty A a vyjde nám, že černoši (a těžko říct jestli rasa nebo komunita) mají prostě vyšší sklon k nedodržování zákonů, násilnostem a tak.
in reply to Stemar

@Stemar podlě mě je mezi obranným reflexem a rasismem rozdíl

Obranný reflex: Napadl mě Čech a od té doby se bojím lidí
Rasismus: Napadl mě Čech a od té doby se bojím jenom Čechů

Za Čecha je možné dosadit si etnikum podle libosti - už mě štvalo řešit rasismus a zmiňovat v něm stále dokola jen Romy 😀

in reply to Schmaker

A jestli je v Evropě 2% Dánů, ale mají na svědomí 10% přepadení, je rozumné jezdit do Dánska? Nebyl by obranný reflex na místě?
(Omlouvám se Dánům 😎 🇩🇰 je to jen teoretická akademická debata)
This entry was edited (11 months ago)
in reply to PavelSku

@PavelSku Zjednodušeně řešeno - ano

Prakticky ovšem (krom toho, že tím odepíšeme velkou část nevinných) se nabízí otázka - proč to tak je?

Nemůže to náhodou souviset s tím, že jsme Dánům ještě 15 let zpátky sterilizovali ženský, jejich děti nepouštíme do běžných škol, jejich děti si nesmí hrát s našima a tak? Neplodí ten rasismus jenom další rasismus?

Jako takhle - v podstatě tu reakci považuju za přirozenou, nicméně se nabízí otázka, jestli si za to nemůžem tak trochu sami (jako společnost).

in reply to Schmaker

Položím další otázku: Obyvatelstvo v teoretické vymyšlené zemi se skládá s několika etnických skupin, ale výrazněji problematická je jen jedna. U koho byste nejspíš hledal chybu?
in reply to PavelSku

@PavelSku Když připustím, že je problematická ta skupina, tak je to paušalizace, kdy kvůli stejný barvě kůže hodnotim nevinný lidi jako problematický což samo o sobě moc dobrý neni.

Abych naznačil, kterým směrem uvažuju já a proč je důležitý ptát se "proč?" - když budu mít dítě, který zavírali do komory, mlátili a chovali se k němu jako k psovi, tak je velká šance, že bude vykazovat problematický chování a já mám trochu podezření, že něco podobnýho jsme v podstatě prováděli týhle menšině a teď se nám to tvrdě vrací.

Kdyby to byla jakákoliv menšina, který jsme historicky nekřivdili, pochopitelně bych hledal problém u ní. Když jsme ale ve "svobodný moderní společnosti" sterilizovali ženský proto, že jsou z nějakýho etnika, tak máme imho na tom průseru lví podíl.

Edit: Jsem si vědomej, že fotka je z roku 89, ale tohle se dělo dál, dle svědectví až do 2010

in reply to Schmaker

Chápu z toho formuláře správně, že dotyčná musela o zákrok sama požádat?
in reply to PavelSku

@PavelSku
Dobrý je něco počíst, jak ty "žádosti" probíhaly, ale ano, formálně to je opravdu na žádost pacienta
in reply to Schmaker

Já si umím celkem snadno představit situaci, kdy někdo využije nabídky a požádá o sterilizaci (protože je fajn nemuset se starat o ochranu a antikoncepci), a po několika letech tvrdí, že to nebylo dobrovolné aby mohl vymáhat "odškodnění".
Naopak těžko si umím představit motivaci lékaře, který dělá zákrok bez žádosti pacienta a bez zdravotní indikace - už proto, že v tom případě by jakkoliv banální komplikace šly jen na jeho triko.
Ale to jen tak teoretizuju.
in reply to Schmaker

@baghira Jistě oba chápeme, že nemluvíme zdaleka jeno tom od koho dostanu po hubě. Takže ano, když do tramvaje přistoupí rumunsko-romsky vypadající rodinka, projedu si kde mám peněženku a doklady. Když v ulici kterou procházím přede mnou zní opilá ruština, půjdu jinudy. A tak, prostě. Asi to je rasismus i s xenofobií ale já chci takový zůstat a nevidím v tom nic špatného.
in reply to Schmaker

Přivedla jsem domů v první třídě nového spolužáka. Pavla Kovácse. Vůbec mě nenapadlo, že je to rom, prostě byl fajn. Dokud mi to matka nevysvětlila, že k nám už nesmí. Od té doby je mám ráda, nikdy mi neublížili, další spolužáci byli také v pohodě, jeden u nás ve firmě vyhrál konkurz. Potom se pootevřely dveře do problémů ... ale to je jiný příběh. Osobně se romů, ani černochů, žluťochů ani bělochů nebojím, a na průserové situace mám radar v nose, takže se jim zatám úspěšně vyhýbám.
in reply to Stará Raketa

@Stará Raketa to by potvrzovalo mojí teorii, že je to víc v hlavě, než kdekoliv jinde. Každopádně tohle je celkem povzbuzující komentář, děkuju
in reply to Schmaker

Myslím, že je to hodně v kultuře jazyka a přemýšlení. A tím pádem v hlavách...Stereotypům a předsudečnému myšlení se u nás výborně daří a já obdivuji každého, kdo si dokáže v tom všem nějak postavit sám za sebe a jít si vlastní cestou. Osobně si myslím, a také na to nejsem hrdá, že rasismus v sobě nějak mám a občas vystrčí růžky....
in reply to Schmaker

Pocházím z maloměsta, kde bydlela jen jedna cikánská rodina a jiné rasy u nás nebyly. Ta rodina byla navíc spořádaná víc, než řada bílých rodin, pán si po sametu otevřel čalounictví a patřili k místní smetánce.
Asi i proto rasy neřeším, to se spíš "bojím" smažek, vždy raději přidám do kroku, když je někde vidím.
Taky občas chvíli blbě čumím na černochy, ne že bych se jich bál, spíš mě fascinuje odlišnost, u asiatů to tak moc nevnímám.
in reply to Zettl Josef alias Princezna

@Zettl Josef alias Princezna To opět nahrává mojí teorii o tom, že to je víc v našich hlavách, než jinde.

To, že si člověk prohlíží věci, na který neni zvyklej, je asi celkem přirozený (dost s tim bojuju třeba u hendikepů, protože to považuju za neslušný), nicméně v tomhle nevidim strach ani nenávist, takže tam asi neni potíž.

Co se týče "smažek", tak to je velká bolístka severu taky - tam ale považuju tendenci úniku za racionální - jsou nevypočitatelní a v případě absťáku můžou bejt i dost nebezpeční.

in reply to Schmaker

Docela by mě zajímal i názor z druhý strany, ale nevím, jestli se tady vůbec někdo takovej pohybuje
in reply to Schmaker

3x jsem teď rozepsal odpověď a všechny smazal.
To je někam k pivu lepší téma, ne? .)
in reply to Jan Bartosik

@Jan Bartosik To beze sporu je, ale tady si aspoň případně nedáme po hubách v případě nesouhlasu 😀
in reply to Schmaker

Zrovna dneska jsem poslouchal podcast Dobrovodský & Šídlo, kde přesně o tomto povídali s Richardem Samkem (znáte z ČT). Osobně moc nemusím pana Dobrovského (Šídla mám naopak moc rád), ale pohled pana Samka na tom byl nejzajímavější.
Vřele doporučuji k poslechu.

A... není to sice rasismus, ale zjistil jsem, že mě hrozně štve, že na ulici nerozeznám, když někdo mluví rusky anebo ukrajinsky. Mozek prostě chce být na dotyčného automaticky přednasranej nebo naopak milej a teď neví...

in reply to Jan_Petrus

@Jan Petrus Šídla s Dobrovským mám rád, doposlechnu - pokud u toho jako obvykle neusnu 😀

Co se týče Ruštiny a Ukrajinštiny, respektive "přednasrání", mám celkem problém dívat se na to takhle jednostranně. Rusové imho často vůbec netuší, že jsou oni "ti zlí", protože z nich propaganda udělala gumový medvídky...

in reply to Schmaker

@JanPetrus
další věc je, že rusky se spolu můžou bavit i Ukrajinci jak poleno, třeba když jsou z Charkovu nebo z Dnipra. 🙂

Jinak když jdou rozpoznat slova, dá se to poznat, věci jako:
- vulica, vuhle nebo vijsko
- tak = ano
- tvrdý dtn před samohláskou
- koncovky bližší našim (červona kalina)
- nepřízvučný samohlásky ± zůstávají
jsou typicky 🇺🇦, naopak typicky 🇷🇺 jsou:
- spousta měkkých ďťň,
- da = ano
- divný koncovky (krasnaja)
- změny a redukce nepřízvučných samohlásek

in reply to Jan_Petrus

@JanPetrus Stačí mi to reflektovat a nasranost sama zmizí s tím, že si uvědomím to, že nevím... jestli to je Rus nebo Ukrajinec, ale přiznám se, že už to většinou poznám. tak jen nabízím cestu jak na sebe být hodnej.
in reply to Schmaker

Jsem vyléčený rasista. Byl jsem takový ten "inteligentní rasista" ve smyslu "jsou jiní, ať si žijí po svém, ale sem nelezou". Apartheid můj vzor. Jenže jsem začal dělat vejšku, sociálně-právní, a to pak tyhle píčoviny jde čím dál hůř obhajovat, pokud si nechceš lhát. Taky mi hodně pomohlo, když jsem se zaláskoval do Romky. No dostal jsem se z toho, a jsem strašně moc rád. Jinak podezřele působící skupinky Romů mi vadí, ale stejně tak i podobné skupinky ne-Romů.
in reply to Schmaker

Nejspíš naučený. Protože jsem vlastně ani žádné větší negativa nezažil - okradení, šikanu atp.
in reply to Miroslav Hylš 🇺🇦 🇹🇼

@Miroslav Hylš 🇺🇦 🇹🇼 Dík za otevřenou odpověď .. technicky vzato jsem z problémový lokality, ale obvyklý problémy byly spíš v tom, že lidem chybí vzdělání a vychování, takže se chovají jak dobytci. Takoví lidé se však v lokalitě pohybovali i z majority, stejně tak jednotlivá napadení byly z obou stran (jednotky případů)

Vlastně si říkám, že až na špínu a bordel (což je opět problém jednotlivců nezávisle na etniku) tam nebyly větší důvody k nesnášenlivosti vůči etniku, problematický byly "gangy" jako celek

in reply to Schmaker

Koupil jsem si nedávno knížku od #Patrik_Banga - #Skutečná_cesta_ven a je to rozhodně zajímavé čtení, které bych doporučil všem. Pokud jsou jeho zážitky pravdivé (a nemám důvod nevěřit), tak je to hodně smutné. Hlavně jeho zkušenosti s #PČR 🤦😔 A osobně si myslím, že často je rasismus a jeho vyvolávání ve společnosti účelový na získání moci a/nebo peněz, zbavení se úspěšnější konkurence, atd. 😐
in reply to Chick Enheart

@Chick Enheart Ty zkušenosti s #Policie už zmiňoval v několika rozhovorech a upřímně - věřim mu to.

Účelově vyvolanej #Rasismus může bejt celkem funkční způsob politickýho boje - tyhle nácíčkovský způsoby se ukázaly už v průběhu uprchlických krizí jako použitelný.

Já zároveň trochu uvažuju nad tim - my se považujeme za civilizovanou společnost a mezitim mlátíme vlastní občany, nedopřejeme jim vzdělání a ještě sterilizujeme ženy - a to dokonce ještě v letech 2007 a 2010.

Zaseli jsme jako společnost zlo a zlo také sklízíme. Je to špatně.

in reply to Schmaker

Obecně mám problém s bezohlednými, agresívními a uřvanými jedinci bez ohledu na rasu, národnost nebo barvu pleti.

Ale může to být tím, že pracuji na projektech, kde se setkávám s cizinci, včetně mnoha Indů.

in reply to Marián Kyral

@Marián Kyral
To je imho základní nastavení každého - důležitý je, že to není odvislý od zmiňovaných atributů.

Tahle debata mi přišla jako dobrej nápad spíš z důvodu, že spousta lidí "není rasista, ale...", což mi přišlo jako zajímavý fenomén

in reply to Schmaker

Zážitek z druhé strany. Učila jsem romské děti, druhý stupeň. A protože jsem malá a tmavá, tak jsem zapadla. Při cestách na výstavy, do divadel a jiné školní akce jsme pravidelně při nástupu do MHD (Praha) zažívali to, že se spolucestující odsunuli někam jinam, přesunuli kabelky a tašky, nenávistně zahlíželi,komentovali " pod fousy", kontrolovali peněženky. Když jsem to zažila poprvé bylo to jako rána pěsti. Šok, ponížení, bolelo to - byla jsem v tom s nimi. 👇
in reply to Kaatyna

Ptala jsem se, jak to vnímají oni. Divili se, že jsem si všimla. "To je normální. Občas mě to sere. Kašlu na to. Stydím se. Nikam moc nejezdím. Nic si z toho nedělejte." Většina se snažila si toho nevšímat, ale nechávalo to šrámy na duši a nedůvěru. Proč se mají o něco snažit,když už od dětského věku zažívají třeba zrovna tohle. Pořád!
This entry was edited (11 months ago)
in reply to Kaatyna

@Kaatyna
Projevovaly se tyto děti nějak jinak, nebo se chovaly "stejně" , jako ostatní děti?

Jde mi o to, jestli nemohlo jít o reakce na základě třeba hlučnějších projevů, nebo něčeho takového.

Šrámy na duši samozřejmě chápu - zrovna u dětí je tohle fakt na houby a nesnáším to. Na moje školkový holky občas ostatní maminy taky koukaj divně, když si hrajou s dětma nezávisle na rase. Zároveň ale u sebe vidím větší tendenci kontrolovat, zda jsou ti prckové vychovaní nebo ne.

in reply to Schmaker

Byli hluční stejně jako jakákoliv jiná školní skupina puberťáků. Někteří měli výraznější etnolekt.
in reply to Kaatyna

@Kaatyna
Ten přízvuk působí na spoustu lidí dost špatně. Když se na to podívám u sebe, tak jsem se dostal víceméně do fáze kdy předpoklad je takovej, že bez přízvuku jsem naprosto klidnej, zatímco u lidí s přízvukem jsem ostražitější - částečně je to praxí, ve který se ukazuje, že lidi bez přízvuku nejsou problémoví.

Docela by mě zajímalo - opět - do jaký míry je to v hlavě a do jaký opravdu realita.

in reply to Schmaker

vzpomínám si na jednu přednášku od skupiny Ne rasismu, kde zkusili rozdělit společnost na
- otevřené rasisty
- moderní rasisty (neřeknou, že Romové jim vadí, řeknou spíš nepřizpůsobivý a že to nejsou ani všichni Romové ani pouze Romové, takže jakoby to nebyl rasismus, ve skutečnosti ale dochází ke stejné generalizaci a nenávisti skupiny, která jen jen jinak pojmenovaná)
- latentní rasisti

Po přednášce jsem zašel za přednášejícím a chtěl jsem mu poděkovat, že to bylo dobré, připravené a něco jsem si z toho odnesl.
Řekl mi, že oni s tím tak spokojení nejsou, protože závěrem jejich spolku Ne rasismu je vlastně to, že i všichni ti, co s rasismem aktivně bojují, tak nakonec stejně spadnou do skupiny latentních rasistů.

in reply to Z8TH

@Z8TH
Chápu, že do komentáře nejde shrnout přednášku, ale nějak si nedovedu představit, jak lidi bojující s rasismem jsou vlastně v principu rasisti.

Podle jejich definice tedy v principu nejde být "nerasista"? Z jakého důvodu?

@Z8TH
in reply to Schmaker

důvod proč i lidé kteří aktivně bojují proti rasismu spadli do kategorie latentních rasistů byl ten, že ani oni se nedokáží zcela nevyhnou podvědomému chování. To je hluboko v nás. Vzorce chování, které si neseme od pravěku, lidi asi jsou ve své přirozenosti xenofobní.
in reply to Schmaker

Cítím potřebu dodat, že rasismus je libovolné (třeba i pozitivní!) uvažování o lidech na základě rasy. Nikdo nechce, aby o něm ostatní uvažovali jako o reprezentantovi rasy – každý z nás chce stát sám za sebe. Když vyhraju maraton, přišlo by mně praštěný, kdyby to někdo bral jako vítězství bílé rasy. Když ukradnu v sámošce čokoládu, neměl by to být prohřešek bílé rasy. Čili „správné“ podle mě není říkat, že máme dejme tomu Romy rádi, ale přestat řešit, že jsou to Romové.
in reply to Tomáš Znamenáček

@Tomáš Znamenáček
Ano, tento přístup se snažím udržovat ke všem menšinám, protože jej považuju za správný.

V první řadě jsme lidi se stejnými právy a povinnostmi. Barva, orientace, náboženství a podobně mě v principu vůbec nezajímá, resp. se snažím své chování na základě těchto charakteristik neměnit

Unknown parent

Schmaker

@SᴀɴᴅʀᴜšKᴀ
Rasistické vtipy ve společnosti akceptující rasistický vtipy za rasismus v principu nepovažuju - to by byl až ve chvíli, kdy by omylem či záměrně někomu z "obecenstva" měl ubližovat

Takovou skupinkou jsme s přáteli byli taky a bylo to fajn, čistě bez předsudků nekorektní humor za hranicema, který by ve společnosti, která nás neznala, asi těžko někdo chápal 😀

Unknown parent

Petr Akai Malásek
@Sandruska93
Co třeba toto, je nekorektní ? 😀
"Vážení přátelé, máme tu dloiho očekávaný česko-romský titulový zápas v nejvyšší váhové kategorii. V červeném rohu nestupuje obhájce titulu Karel Novák, v modrém rohu již vidíme vyzyvatele: Jsou to Farkaš, Giňa, Bilý, bratři Horváthovi, Lakatoš, Červeňák a několik dalších..."
in reply to Schmaker

Jsem z Litvínova, vyrůstal jsem na hranici Hamru a Janova.

Kdybych měl nějak shrnout životní zkušenost, tak vytahat za uši by zasloužily úplně všechny skupiny. Majorita, minorita, novináři, politici.

Zužování popisu situace na rasismus je v důsledku mrzká věc. Jména reálných problémů jsou diskriminace, péče o děti, sociální chování, schopnost soužití atd. Větší část se přitom dotýká všech, nejen minorit.

in reply to Karel Hejkal

@Karel Hejkal
Aneb "kdo jsi bez viny, hoď kamenem" - když se nechce, tak to prostě nejde. Pochopitelně

Pokud se k někomu chovám jako k odpadu, nemůžu se divit, že se jako odpad začne chovat - a tohle je záležitost na generace, nejde vyřešit za rok

Mně v hlavě nejvíc vrtá otázka, jak by to asi vypadalo, kdybychom zároveň nediskriminovali (lidská práva a školství hlavně) a zároveň trvali striktně na dodržování zákonů (ano, "chcípni na rakovinu gadžo" je stejnej rasismus jako "zmrde černej"), jestli by se velká část problému nevyřešila v podstatě sama

in reply to Schmaker

Ono je to složité. Na rovinu, právě v tom školství se stejně tak diskriminuje (segreguje), jako to vzniká samospádem, protože lidé se prostě seberou a jdou pryč.

My máme děti (druhé teď nastupuje) na ZŠ, která je v centru města a fakticky je to další vznikající sociální ghetto. A taky jsme je chtěli dát jinam.

Ty sociální návyky jsou přitom nejhorší. Barva pleti je jedno, je tam řada slušných rodin, stejně jako dost strašných "majoritních".

in reply to Karel Hejkal

@Karel Hejkal
U školství jsem hlavně narážel na vyřazování dětí jako mentálně retardovaných - v podstatě zločin

Ono školství na ZŠ trochu trpí tím, že není možné problémové děti efektivně řešit, ale šlapat by se mělo v první řadě po jejich rodičích - pokud nechceš vychovat slušnýho občana, tak prostě prachy na dítě nedostaneš, nezávisle na barvě pleti.

Jenže pak dojdem k tomu průseru, že tím trestáme to dítě a cesta ze začarovanýho kruhu není..

in reply to Schmaker

Já bych rozlišoval rasismus a zkušenost. Za mě, zkontrolovat si peněženku ve společnosti neznámých Romů je zkušenost, ale odmítání spolupráce, přátelství jen na základě toho že je Rom je čirý a nefalšovaný rasismus. Mám mezi přáteli pár Romů, vím že jsou fajn a poctiví, ale zkušenost mě naučila, že toto neplatí pro všechny.
in reply to Petr Akai Malásek

@Petr Akai Malásek
To ale platí i pro majoritu, rozdíl tam nevidím. Z čeho konkrétně ta zkušenost pramení? (samozřejmě není nutné odpovídat, pokud jsem už za hranou sdílnosti)
in reply to Schmaker

U mě pramení z několika situací, kdy jsem díky Romům a své nepozornosti přišel o veškeré peníze. Jednou jsem dokonce načapal ruku cikánky ve své kapse a jen díky tomu že se poblíž objevil policista, nedostal na budku od zjevivší se skupinky "spolipracovníků". Opravdu netrpím zbytečnými předsudky, vím, že pokud s vámi Rom přátelí, udělá pro vás cokoliv, ale stále je v určitých kruzích Romským dětem vštěpováno, že obrat "gádžu" je naprosto v pořádku. A ano, okrást mě může i neRom. 😀
in reply to Schmaker

Ano, gang, jenže většina lidí se s Romy potkává pouze na ulicích větších měst, a to je přesně tahle skupina. Ti co pracují a žijí normálním životem se setkávají s mnohem užší skupinou lidí. Možná z toho pramení zkušenost spousty lidí.
in reply to Petr Akai Malásek

@Petr Akai Malásek Co se problémovosti týče, tak vlastně nemůžu tohle potvrdit přestože jsem původem z relativně problémový lokality.

Problémy byly spíš řev, bordel a vyfetla. Samotný osobní konfrontace spíš ne a když se zamýšlím zpětně, tak právě byli problémoví často jedni a ti samí lidé, přesto na základě tohohle se člověk víc ohlížel, což se u lidí z majority úplně nedělo, přestože byli mezi nimi naprosto stejně problémoví lidé

in reply to Schmaker

kdysi jsem pracoval v hospodě v Romy hustě obydlené oblasti, a neměl jsem s nimi problém. Stačilo se k nim chovat slušně. Já myslel spíš oblasti, kde je spousta lidí, nejlépe turistů.
in reply to Petr Akai Malásek

@Petr Akai Malásek
Rozumím. Taková místa obvykle nekalý živly přitahujou.

Docela mě překvapuje to s tou hospodou. Je možný to krapet rozepsat? Lidi se nalitý obvykle chovají jako dobytci bez ohledu na etnikum, takže mě vlastně celkem překvapuje, že nebyl problém

in reply to Schmaker

Protože poblíž byla ještě jedna levnější hospoda, moc romů k nám nechodilo, vlastně jen dva chodili pravidelně, vajda a kluk co "šéfoval" mladým. A asi díky nim jsme neměli sebemenší problém. A ti dva (samozřejmě že neseděli u stolu nikdy sami) se vždycky chovali v mezích normálu.
in reply to Schmaker

Všichni jsme tak trochu rasisté. Je to naše vlastnost vzešlá z evoluce. Je to základní pud, který nás nutí se chovat k jiným podezřívavě a nevraživě. #rasismus
This entry was edited (11 months ago)
in reply to Schmaker

ja vyrustal v Rumburku a s ciganatama jsem si od mala hral u panelaku, s nekterymi si hral, s nekterymi se pral
postupne se do okoli stehovaly naplavy, ktere delaly bordel a se kterymi jsem se nekolikrat dostal do opravdu nebezpecnych situaci
ve Frydlante jsme s mistnima klukama hnedyma normalne chlastali u stavidel, protoze mam hodne opalenou sestrenku, kterou hned brali jako vlastni 😁
faktem je, ze nase komunity proste nezijou spolu, ale vedle sebe, proto existuje kulturni rozdil a komunikacni propast
svym zpusobem rasista taky jsem, protoze mam od romu jista ocekavani, ale stejna ocekavani bych mel i od jakekoli dlouhodobe vyclenene komunity nebo jednotlivce, tak nevim
in reply to albi von skládka 🇨🇿

@Ř 🇨🇿 Dík za názor a skoro si myslím, že jsi popsal to nejdůležitější - nežijeme spolu, ale vedle sebe - asi proto to soužití funguje "na baterky".

Já jsem furt trochu na vážkách, jestli předsudky samotný jdou tak jednoduše zařadit do kolonky "rasismus", ale zatím se stále přikláním spíš k tomu, že ano, byť se nám to samotným často nelíbí a víme, že to je blbě

in reply to Schmaker

to je dobrá otázka a dobre prostředí. Slovo rasista také nabylo od druhe svetove mnoha dalších vyznamu. Po válce slovo "rasa" přehodnotila i antropologie, nahradila je etniky a národnostmi. Co ale si přesně pod slovem rasismus představit dnes ? Nenávist vuci lidem jiné barvy kuze? Ne, vyznam se zažil na nenávist Evropanů, potažmo "bilych" vuci "cernym" nebo "snedym" ..pokračování
in reply to Schmaker

přestože lidé tmave a tmavší barvy kůže vuci bílým bývají mozna ještě častěji rasisty, slovo se v tomto kontextu nepoužívá. / Rasismus má také řadu projevu. Vraždami povinaje, může to být diskriminace na pracovním trhu, šikana, osobní zast.
in reply to MiKuBi

@MiKuBi úplně si nemyslím, že se takto význam "zažil", spíš je to tak vykládáno institucemi, které moc nepřipouští, že by obětí rasismu mohlo být i bílé etnikum, přestože se to tak běžně stává.

Ano, i s touto variantou rasismu je dle mého názoru potřeba silně bojovat a trestat jeho projevy naprosto stejně, jako projevy rasismu vůči menšinám. Před zákonem jsou si všichni rovni. Nebo by to aspoň tak mělo být

in reply to Schmaker

myslím si, že je zcela přirozene, a zejména neznáme li blíže a osobne lidi jiného etnika, pohlížet na ně s obavou,.nebo nedůvěrou. Přiznám se, nejistota co od někoho takového čekat, mám a ldyz k tomu dotyční nemluví česky, jinak se chovají, minimálně stín nedůvěry a opatrnosti mnou projede vždycky
in reply to Schmaker

bydleli jsme s rodiči od mých 11 let do 23 na Smíchově Hravali jsme si s bráchou ve vnitrobloku s dvěma romským sourozenci Jitka s Jirka Nase přátelství rostlo, a kdoví, možná tomu napomáhalo i to, že se jsme nakonec šikaně celili všichni- ale pozor, od dospělých. Překvapilo mě ale ztehdy, děcka nás pozvali že nás představí svým rodičům Nitno dodat, byla to v rámci komunity lépe postavena rodina A hle- rodiče nedovolili, a byli to oni, kdo Jitce a Jirkovi zakázali se"s gadzama stýkat
in reply to Schmaker

k veci mohu říct- nemám předsudky vuci lidem jiné barvy pleti jak se teď říká, a už vůbec ne kvůli barvě Zkušenosti mam s Romy dobre i špatné, ale nutno dodat, ty dobre proto, že vnimam jejich odlisny zpusib života, vím, že si musím chránit věci, to j prostý fakt daný zkušenostmi, že spoléhat na dodržení slova, nebo že mluví vždycky pravdu, že cloveka nezradí, to nejde. Beru je jaci jsou, ale s velkou mirou odstupu A nevyhledavam je. Jsou prostě jiní