Tak situace s nepřepsaným autem je vyřešená. Pokusím se to tedy nějak shrnout, protože na internetu o tomhle není ani zmínka.
Snažil jsem se stručně sepsat, jaké jsou možnosti řešení "neřešitelné situace" s nepřepsaným vozidlem, kdy kupující nespolupracuje a vozidlo bohužel nejde přihlásit bez evidenční kontroly.
Nikde v hlubinách internetu se tato situace nepopisuje, proto bych rád takto pomohl dalším lidem v podobné pasti.
Tento příspěvek je veřejný, tak prosím nezapomeňte, že sharing is caring. Nikdy nevíte, komu to může pomoct 😀
Takto je to zhruba aktuální k datu 20.4.2022.
1. Pokud je to jen trochu možný, přepisujte auto hned, spolu s kupujícím
Je to nejjednodušší způsob, jak předejít komplikacím. Opravdu, udělejte to tak. Nebo si aspoň nechte techničáky a přepište to sami. Dokud vozidlo neni přepsaný, právní zodpovědnost za něj máte vy!2. V případě, že kupující dostal doklady i plnou moc, máte zaděláno na problém
Zaprvé se o problému dovíte nejprve od ČKP, protože pravděpodobně bude vozidlo jezdit nepojištěné.
A zadruhé se dostáváte do neřešitelné situace, protože legislativa vyžaduje pro přepis tyto věci:
- ORV
to jako provozovatel dostanete, bez problémů, při nahlášení ztráty - VTP
také dostanete při nahlášení ztráty, bez problémů - Povinné ručení
dá se sjednat, také není problém - Evidenční kontrola
bez vozidla problém neřešitelný, bez ní se prostě není možné hnout dál (i když už se objevujou náznaky, že by evidenčka nebyla při přepisu vůbec potřeba, což by mohlo odemknout přepis spousty vozidel bez soudu) - Ověřenou plnou moc
tu pravděpodobně bude mít kupující, který má v tuto chvíli i veškeré doklady a plnou moc pro prodávajícího obvykle nikdo nesepisuje 😀
V případě, že nejste schopni evidenčku zařídit, je na čase využít služeb úřadu nebo právníka.
3A. Kupující auto nezapsal, varianta bez soudu, pouze s úřadem
Při této variantě jsem uspěl. V principu to probíhá tak, že zajdete na magistrát, který spustí správní řízení, ve kterém obě strany dostanou pokutu za nepřepsané vozidlo. Hypoteticky je pokuta až 50 000 Kč, reálně u mě po dvou letech 2 000 Kč, dle ochotné úřednice se výše pokuty mění podle doby, jak dlouho je vozidlo nepřepsané.Pokud v průběhu tohoto správního řízení dojde u vozidla k evidenční kontrole (klidně v rámci STK), úřad to zjistí a je schopen vám umožnit zápis vozidla. V tuto chvíli dochází k zápisu vlastníka bez součinnosti kupujícího, není tedy třeba plná moc
V rámci tohoto úkonu se poté platí duplikát ORV a VTP + přepis vozidla (v součtu 1100 Kč). Dále je nutné mít nějakou platnou zelenou kartu k vozu, což Vám bude ochoten poskytnout (možná za drobnou úplatu) jakýkoliv pojišťovací makléř.
V případě, že ani jedna strana nedodá zbytek podkladů a vozidlo EK nebo STK neprojde, správní řízení se ukončí a provozovatel vozidla se nemění.
3B. Kupující auto nezapsal, varianta soudem
Tato varianta mi byla doporučena úřednicí a většina lidí toto bohužel neudělá a vozidlo včetně pokut pak zůstává na původním majiteli. Na tuto variantu je potřeba právník, který vám se situací pomůže.Je třeba podat žalobu nikoliv na určení vlastníka a provozovatele, ale na jejich změnu. Zároveň by mělo být možné soudně vymoci i zaplacené pokuty, pokud se k žalobě přiloží.
Úspěšnost této žaloby dle úřadu bývá vysoká.
Doplňující informace
Veškeré pokuty, které Vám přijdou, můžete na základě kupní smlouvy přeposlat na kupujícího, úřad v tomto vyjde vstříc. Nicméně ve většině případů pokuty nikdo nezaplatí a výzva k zaplacení opět přijde vám.Pokud vám přijde platební příkaz, nemá valný smysl se odvolávat. Metodický pokyn úřadu je takový, že za přestupek zodpovídá provozovatel vozu zapsaný ve VTP. To, že vozidlo fakticky provozuje někdo jiný na situaci nemá vliv. Podání odporu pouze k pokutě přidá ještě náklady na správní řízení (v mém případě 1 000 Kč).
Pokuty by mělo být možné vymoci, ale pouze ve chvíli, kdy se situace řeší soudně.
#auta #pravnistat
Martin Kostera
in reply to Schmaker • • •Schmaker likes this.
Schmaker reshared this.
Schmaker
in reply to Martin Kostera • •like this
Martin Kostera likes this.
fabia_man 🐞
in reply to Schmaker • • •Schmaker
in reply to fabia_man 🐞 • •Vůbec se tam přihlašovat nemusíš. Nějakej account se ti líbí? Tak ho prostě sleduj odsud :)
Více zde:
vhsky.cz/w/cY8dPMLhMKQm8E564GE…
fabia_man 🐞
in reply to Schmaker • • •Schmaker likes this.
Daniel Beneš
in reply to Schmaker • • •Hmm, chtěl jsem se hned zaregistrovat, ale na tomhle jsem skončil. Tohle pravidlo je pro mě nepřekročitelné...
Schmaker
in reply to Daniel Beneš • •Tohle není buzerace, ale technická záležitost - pro Fediverse to totiž budou dva "uživatelé" - handle jmeno@VHSky.cz umožňuje sledovat všechny tvý videa, handle kanal@VHSky.cz pouze ten jeden konkrétní kanál.
Takže "howking@VHSky.cz" technicky vzato v týhle části registrace máš a už se nějak jmenuje - ty kanály se pak používají k rozdělení jednotlivých druhů obsahu. Koneckonců - mrkni třeba ke mně - pro ActivityPub jsou tohle různí uživatelé:
schmaker@VHSky.cz - hlavní účet, který resharuje videa ze všech mých kanálů
schmaker_channel@VHSky.cz - podúčet, pod kterým jsou nahrávaný videa
Ono to asi technicky jinak řešit nejde, aby to bylo federovatelný
Daniel Beneš
in reply to Schmaker • • •Daniel “Howking” Benes
YouTubeDaniel Beneš
in reply to Daniel Beneš • • •jo, jde to - účet je tzv. main channel. Asi by to chtělo někde zmínit, aby lidi zbytečně nezmatkovali jako já.
Video je po nahrání "blocked" dokud jej moderátor nepustí? No to jsem zvědav, jak budou moderátoři prohlížet denně třeba 500 hodinových videí, jestli někde před koncem není "německé fekál porno" :D
Schmaker
in reply to Daniel Beneš • •@Daniel Beneš
Nejde :)
Při uploadu vždy vybíráš kanál, takže teď máš handle howking@VHSky.cz (uživatel) a howking_channel@vhkys.cz (kanál), kterej bude obsahovat ty videa.
Uživatelskej handle ovšem videa automaticky resharuje/boostuje, takže když někdo sleduje tebe jako uživatele, dostane vše
@VHSky.cz
Daniel Beneš
in reply to Schmaker • • •Schmaker likes this.
Le Papier Blanc
in reply to Schmaker • • •Můj sociální život se neodehrává moc v Česku, takže, ač bych rád pomohl šířit, tak český text v okamžiku, kdy mám UI nastavené na Aj, bude dost no-go pro kohokoliv, komu pošlu odkaz. 🤷🏻♂️
Potřebujete kredit na nějaký online překladač? Či nechat sjet ty texty přeložit deepl?
A co .eu url?
Schmaker
in reply to Le Papier Blanc • •Jsme primárně CZ/SK instance s tím, že umožňujeme uploadovat anglicky, proto jsou všechny pravidla a tak česky.
#PeerTube bohužel multilingual obsah moc neumí, takže v tom nevidím příliš velkej smysl - ono když to "bouchne", tak i toho českýho obsahu bude tuna. Na anglickej je instancí hromada, takže bych ty lidi směřoval spíš tam.
A za to moc děkujem, i když to za těchhle podmíne moc nejde :)
Schmaker
in reply to Schmaker • •Děkuju všem, co výzvu pochopili a začali linkovat ven.
Jsem rád, že tady taková komunita funguje. Jste naše jediná reklama - bez vás by žádný #VHSky nebyly...
reshared this
Petr Skála a Schmaker reshared this.
Petr Skála
in reply to Schmaker • • •