Skip to main content


Autíčkáři CZ/SK reshared this.


Tak @Autíčkáři CZ/SK, je na čase vyzkoušet síly #Fediverse a zjistit, jaké nabízí #3Dtisk možnosti.

Potřeboval bych nějakým způsobem na moje #Protobishi vytisknout krytku tažného oka, příchytky tý krytky a příchytky střešní lišty, protože jsou to absolutně nesehnatelný díly. Hledal jsem po internetu a modely jsem bohužel taky nenašel.

Protože #Proton #Putra je z #Malajsie, tak ani dovoz neni úplně moc varianta. Chci se tedy zeptat, zda by byl někdo schopnej a ochotnej se o tyhle díly nějakým způsobem pokusit.

Samozřejmě to nechci zadarmo, jen potřebuju dát do #auta trochu lásky, zatím od celolaku bohužel dostávalo spíš "na prdel" a dost špatně se mi na to kouká.

Předem díky všem ochotným. Vím, že nežebrám úplně málo 😀

reshared this

in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Z čeho je ten díl? Jestli plast, tak by šel naskenovat na CT a přes inVesalius z toho jde udělat STL. Dnešní CT zvládají vrstvu 0,5mm. Jen tam nesmí být nějaký kov nebo tak. Tímto postupem jsem zreplikoval a pak upravil už několik dílů. Hlavně protože můj CAD skill končí u Tinkercadu. S tiskem nepomůžu, můj Průša zas končí na 16cm. Na fotce zlomený držák světla na kolo ve VR rekonstrukci. Drží.
in reply to Michal Standara Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Díky za tip, to by mohlo bejt poměrně efektivní na ty příchytky, ale jestli má někdo k takový technice tady přístup vůbec netušim.

Tohle všechno jsou čistě plastový díly, žádný železo v tom neni, ale ani na tý krytce specifikace materiálu vůbec neni.

U tý krytky je potíž mimo jiný i právě v tom utrženým držáku (viz fotka), nicméně možná mám v garáži ještě jednu, ze který by šel "opsat", budu na to muset mrknout. Ať tak či onak musím aspoň jednu vytisknout s menšíma dírama, funkčníma držátkama a k tomu ty kulatý příchytky, jinak to skončí přesně jako tahle (urvaly se držáky na dálnici a celý se to začlo šudlat po zemi, proto ty odřeniny).

Upřímně - využít CT by mě absolutně nenapadlo ani v nejdivočejších snech a vlastně vůbec nevim, jak bych se k němu dostal - prvotní myšlenka byla naskenovat to jako papír, +- omeřit rádiusy, nějak to napasovat a přibrousit na autě, nicméně 3D skenování je teda opravdu podstatně vyšší úroveň. 😀 Dá se k tomu někde dostat a co to stojí?

in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Většinou nějaký CT stojí na nejbližším rentgenu v nemocnici 😉. Ale chtělo by to tam mít spřízněnou duši. Přijít takhle bez domluvy na recepci se součástkou v ruce by chtělo asi hodně osobního šarmu k úspěchu. Za peníze by to snad udělali na veterině. Jinak nějakou základní úroveň optického 3d skenování umí každý druhý mobil nebo tablet (iPady pro mají i Lidar) ale je to hodně nahrubo.
in reply to Michal Standara Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Michal Standara napsal/a:

Přijít takhle bez domluvy na recepci se součástkou v ruce by chtělo asi hodně osobního šarmu k úspěchu

Tady by mohl bejt malej problém. 😁
Takže jestli tu někdo nemá malý CTčko, tak asi nepochodim. Zkusim počkat, jestli někdo nepřijde s nápadem.

Michal Standara napsal/a:

Jinak nějakou základní úroveň optického 3d skenování umí každý druhý mobil nebo tablet

S tim nemám zkušenost, moje telefony to neumí, přesto díky za tip.
in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Takže zatim řešíme dva problémy - jak sakra dostat do digitální podoby ty součástky a jak vytisknout díl s největší stranou cca 35 cm.

Nějaký nápady?

in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Pokusil jsem se tu malou kulatou vymodelovat v Blenderu. Crashnul mi renderer.

Je to vůbec funkční způsob, jak něco takovýho vytisknout?

in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Zkus Fusion360 má volnou hobby verzi. Vytisknout se dá téměř cokoli, tyhle malý serepetičky především. Ta lišta se dá nascanovat, jestli máš slušný telefon tak to prý zvládne nějak i LIDAR, nezkoušel jsem. Větší díly se tisknou tak, že je dáš na kusy a pak slepíš. Vzhledem k tomu, že díl je nejspíš lakovaný, tak tě to nemusí zase tak trápit. Nebo vytisknout a použít jako formu na lamino.
in reply to Unreed Autíčkáři CZ/SK reshared this.

@Unreed
Díky za tipy. Skenování mám +- vyřešené a pak budu vymýšlet další postup.

Ad "větší díly" - jak jsou na tom posléze s pevností? Umí ten soft větší díly rozsekat?
@Autíčkáři CZ/SK

in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

No na tvrdo to umí slicer. Já to dělám ručně, že tomu udělám "spoje". Třeba to jde i líp. Nebo jestli tloušťka dovolí nějaký čepy kovový třeba?
in reply to Unreed Autíčkáři CZ/SK reshared this.

@Unreed
U tohohle dílu bych klidně lepil, není zvlášť namáhanej, ale asi budu potřebovat časem ještě další, který budou podstatně větší :/
@Autíčkáři CZ/SK
in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Podle mě už jsi pak spíš na poli Carbonu / lamina
in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Existuji věci co se jmenuji 3D scanner
https://www.creality.com/products/cr-scan-ferret-se
This entry was edited (2 weeks ago)
in reply to Keev Autíčkáři CZ/SK reshared this.

@Keev
Naskenování se asi povedlo vyřešit. Až budu mít modely, začnu řešit tisk.

Díky za tipy - ukazuje se, že Fedi v tomhle směru fakt nemá konkurenci.
@Autíčkáři CZ/SK

in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

A strilim od boku. Prusa tam mel svého času dílnu kde si můžeš tisknout, zeptej se tam.
https://prusalab.cz/en/
This entry was edited (2 weeks ago)

Autíčkáři CZ/SK reshared this.


Včera mě dostala hlídka #PolicieČR

Celkem milý kluci. Upozornili mě na poničenou krytku tažnýho oka (asi jak jsem fičel po dálnici) a chtěli za to jenom patnáct stovek a dva body!

Pomohli a ochránili 😀

#auta @Autíčkáři CZ/SK

in reply to Smoon Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Né, byli to fakt celkem normální a sazba u překročení do 20km/h je 1500-2500, takže neměli moc manévrovací prostor.

Vlastně jsem jim celkem vděčnej, protože bych na to nejspíš nepřišel a ztratil jí a pak bych neměl podle čeho udělat novou nebo opravit tuhle.


in reply to FoxVK Autíčkáři CZ/SK reshared this.

@FoxVK
Až na tu ruční brzdu mě to asi neuráží 😀

Všimni si, že má dokonce čudlíky na ovládání topení/AC! Jaká inovativní myšlenka!

in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

tyjo praktičnost nad designem to je malý zázrak.
Kéž by se našel někdo natolik inovativní že by do infotainmentu integroval diagnostiku.
A třeba tpms nahradil centrálním řízením dohušťováním...
in reply to FoxVK Autíčkáři CZ/SK reshared this.

K Androidím rádiím se dá připojit OBD kabel, takže ta diagnostika neni úplně mimo. Ale samozřejmě na retrofit rádiu. OEM rádia umí prd
in reply to FoxVK Autíčkáři CZ/SK reshared this.

@FoxVK Bys chtěl moc. Kolikrát se z tpms nedozvíš tlaky, i když někde v chipu jsou.
in reply to Jan Korbel 🇨🇿 🏴‍☠️ Autíčkáři CZ/SK reshared this.

@jackc @FoxVK Já prostě nechápu (nebo se bojím že chápu) tuhle zatvrzelost dělat nějaký infotainmenty. Pokud vyrábím něco, co bude mít s trochou lásky životnost 20 let a nacpu tam uzavřený systém, který bude zastaralý za dva roky, tak zasloužím lepáka. Vždyť jsou to blbý sběrnice, po pár letech otevřít API a pustit do toho trochu kreativity a byl by svět hezčí.


Autíčkáři CZ/SK reshared this.


@Autíčkáři CZ/SK

V dlouhodobém testu si z hlediska klimatické bilance podle Focusu nejlépe vedou čistý elektromobil a plug-in hybrid. Zajímavé je, že na třetím místě je naftový a až na čtvrtém benzínový motor. Z tohoto hlediska se ukazuje minimálně diskutabilní nejen zákaz spalovacích motorů, ale i nekritický boj proti dieselům, připomínající hon na čarodějnice.

Dovede mi tohle někdo vysvětlit, jak je možný, že benzínový auto má víc emisí, když v reálu je to přesně naopak? To někdo záměrně ignoroval vypalování DPF?

#auta #emise #ekologie

in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Tak na tom je postavený celý Green Deal a veškerá klima politika.
in reply to Mac_CZ 🇦🇶 Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Klima politika je jedna věc, tam s tim problém nemám. Je ale na čase pořádně definovat "čistý", pokud nechcem bejt idioti

Autíčkáři CZ/SK reshared this.


@Autíčkáři CZ/SK - dle analýzy jsme evidentně co se emisních kontrol týče národem podvodníků 😀

#auta


Data z ministerstva dopravy ohledně SME jsem loni také zkoumal a ono to takto prostě je. Je to obří přehlídka podvádění a to ještě takto jsou vidět jen některé podvody (přicpávání hadice, emulátory, pomalé akcelerace...) - tohle krátké video od @liborfleis je v datech popisuje konečně pochopitelnou formou pro běžné lidi:
https://t.co/rm86kMfHoi

Nicméně můj nejoblíbenější graf z něj je tento. Zkušebna MV (pro vlastní auta) nemá důvod podvádět, a tak jako zázrakem úplně vybočuje z českého standardu a podobá se očekávatelným výsledkům z jiných zemí. Naproti tomu dominantní dekra jede bomby a každý rok to jsou větší bomby.

Přiznejme si konečně, že v této podobě by se stanice měření emisí mohly klidně zrušit a na kvalitě ovzduší by se nejspíš nezměnilo vůbec nic. Za mě by to bylo férovější než současný stav.Autíčkáři CZ/SK reshared this.


Protože se měnila legislativa a ruší se VTP, dovolím si pár poznámek o tom, jak dnes technická kontrola probíhá.

Známka technické a emisní kontroly

Na #STK stačí přijet s ORV (malý techničák), to je jediný doklad, který potřebujete k provedení technické prohlídky #auta . Zároveň ale musím upozornit na to, že do první technické určitě bez VTP (velký techničák) nejezděte!

Potíž je totiž v tom, že administrativně ne všechny položky z VTP se dostaly i do elektronického techničáku (potvrzeno na dvou ze tří aut, která jsme vezli), takže se vám úplně klidně může stát, že bude na stanici problém vydat známku kvůli tomu, že vám například chybí zápis alternativních rozměrů kol a technici to tak ověřují podle dat ve VTP.

Zároveň chci upozornit na velice dobře schovanou, ale skvělou možnost si svůj VTP zkontrolovat ještě před výjezdem na adrese https://www.dataovozidlech.cz/otevrenaData/vypisy - stačí zadat VIN (identifikační číslo karoserie) nebo číslo technického průkazu

Klidně z vesela boostujte, tohle se týká snad každýho druhýho člověka tady 😀
@Autíčkáři CZ/SK

in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

moje auto to nenašlo, ale evidentně za to může výpadek registru - ani na Portálu občana už mi to nejde (v pondělí to šlo)
in reply to Marek Demčák Autíčkáři CZ/SK reshared this.

@Marek Demčák Že by můj příspěvek zde způsobil DDoS státní správě ? 😁Jako jo, asi bych ho mohl koupit a zprovoznit zelenýho ďábla v garáži, ale nemám ani prachy, ani čas, ani prostor 😀

#proton #putra #coupé #auta


Autíčkáři CZ/SK reshared this.


@Autíčkáři CZ/SK A takhle vypadá nedodržení principu "keep it simple stupid" 😀

Nemám problém s tím, že jsou #auta elektrický. Mám problém s tím, že namísto motoru, brzd a řidiče maj milion kravin, který se můžou podělat. Představte si, že by vám po aktualizaci nefungoval router - to naštve, co?

A teď si představte, že potřebujete nutně odvézt těhotnou milenku do porodnice, horko-těžko ji dovláčíte do auta abyste zjistili, že SW update se nezdařil a nejede se nikam. Pokud něco selže na tak jednoduchým mechanismu, jakým je aktualizace, tak by člověk u milionovýho vozu čekal třeba - já nevim - automatickej roll-back na původní?

.. no a teď si představte selhání front collision asistenta po chybě v SW, kdy 01.01.25 v 00:00:00 začne prostě tvrdě brzdit, protože někdo udělal chybu (anebo to na dálku pustil schválně jako virus?). Kdekoliv. Na ledu...


Máte své vozidlo připojené k netu? Pak stačí jedna nepovedená aktualizace software a můžete si zahrát na Flintstona 😀 #auta

https://www.bronco6g.com/forum/threads/failed-software-update-unable-to-start-vehicle.66872/


This entry was edited (4 months ago)
in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

@jackc
To jsou dvě různé věci - že auto nejede je bezpečný stav. To že ti zablokuje kola není a to se díky bohu fakt řeší. Bohužel občas nemáš na výběr než že právě odstavením auta.
in reply to FoxVK Autíčkáři CZ/SK reshared this.

@FoxVK rád bych ti řekl, že máš pravdu, ale s ohledem na to, jak často v autech vídám falešně pozitivní reakci brzdových asistentů, tak tolik v klidu nejsem 😀

Autíčkáři CZ/SK reshared this.


Já mám tyhle resuscitace starých aut strašně rád. Je to jako když se z dovolený vrátíte domů a lehnete do vlastní postele - prostě moje známý oblíbený místo, byť v novým kabátě. A rozklikněte si galerii - ta #R5 je ještě víc boží, než #Twingo

Doufám, že #Renault tímto inspiruje i další výrobce.

#auta

@Autíčkáři CZ/SK

in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

to by ale potom musela byť nová 5-ka RWD or bust! 😛 A podľa tohoto to teda bude bust...
in reply to Martin B. Autíčkáři CZ/SK reshared this.

@Martin B. Já ti nevim, ale v těch prckách to nízký těžiště prostě musí bejt boží bez ohledu na to, že to žene předek 😀


Autíčkáři CZ/SK reshared this.


Neni nad to trávit podzimní večer výměnou kola #auta za rezervní .. naštěstí jen 300m od garáže.

Samozřejmě hever zarezlej tak, že s nim už nejde otočit a v bočnici díra jak vrata, aby to nešlo dofouknout a dojet do garáže za kompresorem a bouchačkou. Život je sladký 😀
@Autíčkáři CZ/SK

This entry was edited (6 months ago)

Autíčkáři CZ/SK reshared this.


Tak už nejen #Takata , ale i #ARCAutomotive ..

Pokud máte #Mitsubishi , můžu vám zkontrolovat, zda se vás svolávačky airbagů Takata netýkají, stačí poslat VIN ..

Pokud si myslíte, že je auto na svolávačku moc starý, tak bacha - jsou tam i devadesátkový stroje 😀

@Autíčkáři CZ/SK

in reply to Schmaker

Můžeš se mi prosím podívat na jedno Mitsubishi? JMBXJGK1WJZ002730

A jakých automobilek se to ještě týká? V článku je napsáno, že 11, ale vyjmenovaných je jich daleko méně...

in reply to Martin Kroul

@Martin Kroul GK1 je Eclipse Cross, tam airbagy (minimálně zatím) nikdo nesvolává, můžeš bejt v klidu 😀

Seznam dotčených automobilek nemám, ale u nás se třeba svolává snad všechno od devadesátek až po 2010 Pajera a L200

in reply to Schmaker

A můžeš se mi prosím ještě podívat jestli na tohle auto byla obecně nějaká svolávačka?

Autíčkáři CZ/SK reshared this.


@Autíčkáři CZ/SK
Dovolim si sem nasdílet thread s jednorožci na silnicích 😀


Tohle je jako potkat jednorožce: Nissan Skyline R-34 na dálnici u Lipska a na legálních značkách.

Nepoznám, jestli je to GT-R, GT-S nebo jinej derivát, ale zahřálo to u srdíčka.
Tak jsem dneska převoskoval horní půlku #auta. Spodní bohužel nešla, protože cestou z WAPky se spodky zase stihly zasrat. Jednou bych v garáži chtěl mít vodu 😢

Autíčkáři CZ/SK reshared this.


!Autíčkáři CZ/SK #FunFact #Saab


#saabívěci - Naprostá většina SAABů má asymetrický tachometr. Většina aut má tachometr se stupnicí hodně přes 200 km/h. Což znamená, že reálně stejně využíváte jen první půlku. Tak ji v SAABu roztáhli, takže v oblasti do 140 km/h má vlastně lepší rozlišení a víte přesněji, kolik jedete. Navíc to působí i psychologicky - rychle se zvedající ručička vyvolává pocit většího zrychlení. Řidič pak nemá tendenci tolik šlapat na plyn a jezdí bezpečněji.

in reply to Schmaker

😋 já všude platím za 58km/h
Protože pětka v jedničkové fabii 74kW...
in reply to FoxVK

@FoxVK Já mám převodovku krátkou, ale nohy těžký .. přesto mě stále trápí otázka, kolik životů asi tahle pokuta zachránila 😁

in reply to Schmaker Autíčkáři CZ/SK reshared this.

Jako že chybí maso chápu, ale že chybí i železo? 😮
Tady jedny nové a jedny taky kvalitně sjeté 😀
in reply to Jan Korbel 🇨🇿 🏴‍☠️ Autíčkáři CZ/SK reshared this.

@Jan Korbel 🇨🇿 🏴‍☠️ Jedna byla seknutá, ale překvapivě to nedělalo žádný pazvuky, takže jsem to zjistil až při servise, v podstatě v poslední chvíli, kdy to ještě úplě neodsral kotouč

Ty tvoje jsou taky kvalitně zajetý 😁


Autíčkáři CZ/SK reshared this.


@Autíčkáři CZ/SK Tohle žihadlo, co mi vyskočilo na timelajně, jsem si nemohl nechat pro sebe. Konečně pořádný #auta 😀

Líbí se mi i podrobnej popis od @𝕆𝕥𝕥𝕠 𝕧𝕠𝕟 𝕎𝕖𝕟𝕜𝕠𝕗𝕗 🦁


"To je hadrák, pane... Ten neublíží, ten leští!"
#RetroCars
Tento silniční klenot se vyráběl v letech 1951-1971 a je jediným homologovaným vozidlem s plátěnou karoserií na světě.

Opět náhodné setkání, a sice ve Voticích.
Byl nádhernej. Koženka naleštěná, podlaha lakovaná a interiér smrďovoněl přesně jako ty materiály ve starý Feldě nebo Spartaku... 😍

Hezkou neděli, bando! 🙋♥️🌞☕

Cc: @autickariczsk